Anatomia kręgosłupa
Pomiędzy poszczególnymi kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, ze względu na kształt potocznie nazywane dyskami. Każdy taki krążek składa się z położonego obwodowo pierścienia włóknistego, który otacza jądro miażdżyste. Dyski pełnią rolę amortyzatorów w kręgosłupie oraz zapewniają znaczną ruchomość kręgów względem siebie. Ponieważ na dyski działają bardzo duże siły mechaniczne, są one pozbawione naczyń krwionośnych, które na skutek ściskania mogły by zostać uszkodzone. Ich zaopatrywanie w tlen i składniki odżywcze obywa się drogą tzw. dyfuzji, czyli bezpośredniego ich przenikania od z sąsiadujących kręgów. Stosunkowo słabe ukrwienie powoduje, że jakiekolwiek urazy, nawet drobne, goją się bardzo powoli. Z wiekiem wraz z procesem starzenia dochodzi do stopniowego dokładania mikro urazów i zwyrodnienia krążka międzykręgowego, który traci wytrzymałość mechaniczną.
Kolejnym ważnym elementem łączącym sąsiadujące kręgi są stawy międzykręgowe, po dwa na każdy poziom. Ich budowa pozwala na dużą ruchomość kręgosłupa, oraz - co ważne - zapobiega nadmiernym ruchom (zwłaszcza skręcaniu) co mogłoby mieć katastrofalne następstwa. Każdy staw międzykręgowy składa się z dwóch powierzchni stawowych pokrytych chrząstką, całość otoczona jest torebką stawową wewnątrz której znajduje się płyn stawowy. Stawy międzykręgowe są podatne na uszkodzenia, zwłaszcza gdy dojdzie do zwyrodnienia dysków międzykręgowych. Ponieważ w zdrowym kręgosłupie dyski przenoszą aż do 80% siły działającej na kręgosłup, w przypadku ich degeneracji może dojść do nadmiernego przeciążenia stawów a w następstwie ich zniekształcenia. Przerośnięte stawy w odcinku lędźwiowym, najczęściej obustronnie, mogą zmniejszyć średnicę kanału kręgowego i w następstwie uciskać korzenie nerwowe biegnące w kanale dając objawy tzw. stenozy kanału kręgowego.
 
Poszczególne elementy kręgosłupa są połączone więzadłami, zbudowanymi głównie z włókien kolagenowych co zapewnia im dużą wytrzymałość mechaniczną. Dwa najważniejsze to więzadło podłużne tylne oraz więzadło podłużne przednie. Uszkodzenie tych struktur prowadzi do znacznej niestabilności kręgosłupa - na szczęście zdarza się to bardzo rzadko, najczęściej w wyniku ciężkiego urazu. Szczególną rolę w kręgosłupie pełni więzadło żółte, które nie tylko łączy sąsiednie jednostki ale przede wszystkim chroni zawartość kanału kręgowego - rdzeń kręgowy i korzenie. Nierzadko na skutek zwyrodnienia dochodzi do przerostu tego więzadła i następowego zmniejszenia światła kanału kręgowego czyli stenozy. Ponadto duże znaczenie dla stabilności kręgosłupa mają mięśnie, zwłaszcza mięśnie grzbietu, które łącznie tworzą tzw. gorset mięśniowy. Dlatego u osób uprawiających sport, z rozbudowanymi mięśniami znacznie rzadziej dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa w wyniku nadmiernej jego ruchomości.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej