Nordic walking dla osób ze schorzeniami kręgosłupa
Wiele osób cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa jest zmuszonych do zmiany rodzaju aktywności fizycznej i dostosowania jej do aktualnych możliwości, które dyktuje im ciało.

Jednocześnie zbytnia ostrożność w podejmowaniu aktywności fizycznej prowadzi do stagnacji, pogorszenia zdrowia, osłabienia mięśni i w konsekwencji przyśpiesza niekorzystne zmiany wywołane osteoporozą.

Najskuteczniejszymi ćwiczeniami stosowanymi w schorzeniach kręgosłupa wydają się być ćwiczenia w grupach, prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów. Niestety bardzo trudno znaleźć tego typu zajęcia blisko swojego miejsca zamieszkania oraz okazję do regularnego i długoterminowego ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.  Podejmowanie innych aktywności fizycznych, które zbytnio obciążają układ szkieletowy, może prowadzić do kolejnych uszkodzeń.
Analizując dostępne informacje dotyczące biomechanicznych aspektów różnego rodzaju aktywności, Nordic Walking wydaje się być sportem numer jeden dla pacjentów ze złamaniami osteoporotycznymi trzonów kręgosłupa[1].

Czym właściwie jest Nordic Walking?
To dynamiczny marsz w zróżnicowanym terenie, wspomagany parą specjalnych teleskopowych kijów, z wymiennymi końcówkami dla różnych podłoży.  Rytm kroków nadawany jest przez naprzemienne odbicia kijów (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie). Nordic Walking można uprawiać praktycznie w każdym terenie, co daje możliwość doboru intensywności i obciążenia. Jest to doskonały sport do uprawiania w większym gronie - przyjaciół lub rodziny - dzięki czemu pacjent nie musi czuć się odizolowany ze swoją chorobą. Koszty uprawiania Nordic Walking wiążą się jedynie z zakupem specjalnych kijów oraz obuwia i jest to koszt jednorazowy.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej