Ergonomia
Ergonomia snu
Spędzamy  w łóżku przeciętnie jedną trzecią swojego życia. Niejednokrotnie wykorzystujemy  także materac w ciągu dnia, kiedy mamy ochotę na chwilę relaksu. W czasie snu człowiek regeneruje swoje siły i uspokaja nerwy. Sen łagodzi różne bóle, np. związane ze schorzeniami kręgosłupa. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak  istotny wpływ ma  nasz materac na nasz kręgosłup.


Odpowiednie podłoże, które gwarantuje właściwe ułożenie podczas snu, pozwala odpocząć kręgosłupowi, który przez cały dzień wspiera i umożliwia ciału człowieka wykonywać rożne czynności. Czas odpoczynku jest więc zasadniczy dla regeneracji kręgosłupa, a idealne dopasowanie się materaca do anatomicznego kształtu ciała zapewnia nam wyjątkowy  komfort snu.

Dlaczego wybór materaca jest tak znaczący?

Zbyt miękki powoduje napięcie mięśni, które muszą utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji, co w rezultacie utrudnia nocny wypoczynek całego ciała. Dobry materac pozwala naszemu kręgosłupowi utrzymać fizjologiczne ułożenie kręgów podczas snu, takie samo jak podczas chodzenia.

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania materaca?

Rodzaj. Dostępne na rynku materace dzielą się na sprężynowe (bonelle i kieszonkowe) oraz piankowe (lateksowe, pianki termo- i wysoko elastyczne).Najlepszy jest ten, który reaguje na  nacisk ciała i zapewni nam  najwyższy komfort spania.
Stelaż, czyli podstawa przyjmuje część nacisku i ciężaru  materaca oraz przedłuża jego  żywotność, dlatego nie powinno się kupować stelaża używanego lub dopasowywać stelaż z innego modelu materaca. Stelaż zaprojektowany dla danego typu i  modelu  materaca reguluje stopień naprężenia listew pod ramionami oraz dolnym odcinkiem pleców. 
Twardość - maksymalnie zrelaksowany i  wypoczęty wstaniesz dopiero  w  momencie, gdy  idealnie dopasujesz dla siebie materac pod względem twardości i sprężystości. Powinien on stanowić dobrą podporę dla naturalnych krzywizn kręgosłupa, co wcale nie oznacza, że musi być twardy. Materac nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki.  Materac powinien dopasować się do konturów ciała, podpierać talię, okolicę lędźwi, być elastyczny w rejonie miednicy i ramion.
Jeśli materac będzie za miękki to ciało zapadnie się w materacu a zmiana pozycji wymagać będzie wysiłku. Mięsnie będą pracować , aby zrekompensować brak podparcia kręgosłupa. Jeśli materac jest za twardy, to krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku, co zmusi ciało do częstej zmiany pozycji, a mięśnie pleców i karku zamiast odpoczywać,  będą pracować, aby utrzymać kręgosłup w linii - po takiej pracowitej nocy trudno czuć się zrelaksowanym.
Osoby ze stwierdzonymi schorzeniami ortopedycznymi przy wyborze twardości materaca powinny poprosić o radę specjalistę.

1. Twój kręgosłup, gdy wybierzesz materac za twardy

wersja desktop powrót do wersji mobilnej