Fizjoterapia
Zasady korzystania z odnowy biologicznej
Odnowa biologiczna w dzisiejszych czasach jest pojmowana jako kompleksowe oddziaływanie na organizm ludzki poprzez zastosowanie wszelkich dostepnych środków fizykalnych takich jak ciepło, zimno, promieniowanie słoneczne, pole magnetyczne itp. Czynniki te nie tylko działaja na organizm ludzki powodując zmiany  na poziomie komórkowym takie jak odprowadzenie szkodliwych substancji przemiany materii, poprawienie ukrwienia, czy rozluźnienia mięśni.


Stosując odnowe biologiczna w świadomy sposób wpływamy także na poprawienie stanu psychosomatycznego czyli poprawe nastroju, uwolnieni od stresu, który w dzisiejszym świecie tak często nas nęka. Przyspieszamy przez to regeneracje całego organizmu po ciężkiej pracy lub wyczerpującym treningu.
Stosując dobrze zaplanowaną odnowe biologicznaj jestesmy w stanie poprawić w znacznym stopniu nasze samopoczucie, skrócić zmecznie , które nam często towarzyszy po wysiłku, a także przyspieszyć powrót do zdrowia współdziałając z procesem rehabilitacji.
Odnowa biologiczna szczególnie jest ważna w dzisiejszym sporcie wyczynowym gdzie jest wplatana w poszczególne cykle treningu ogolnego i specjalistycznego.  Zabiegi mogą poprzedzać rozgrzewkę, gdzie szczególnie polecany jest masaż przedstartowy z zastosowaaniem kremów i kompozycji oliwek rozgrzewających. Zabiegi te podnosza temperature mięśni i przygotowują je do wysilku zapobiegając tym samym kontuzjom.
Po zakończeniu treningu bardzo czeso wykorzystuje się masaż całościowy badź częściowy w celu szybkiego odprowadzenia szkodliwych metabolitów tj kwasu mlekowego lub jonów wodorowych. Popularnym zabiegiem po treningu jest także wizyta w saunie.

Sauna

Jest zabiegiem wykorzystującym się w odnowie biologicznej w celu przyspieszenia restytucji po dużych wysiłkach fizycznych. Jest już znana od ponad 2 tysiecy lat.
Zabieg polegający na oddziaływaniu wysokiej temperatury siegającej 110 stopni Celcjusza i niskiej wilgotności rzedu 10%. W wyniku oddziaływania tak wysokiej temperatury i tak niskiej wilgotności następuje bardzo obfite pocenie. Przecietnie wypaca się od 400 do 600g potu dlatego przed wejściem do sauny należy się zważyć, a wypocone sole mineralne należy uzupełnić płynami najlepiej sokiem pomidorowym o dużej zawartosci potasu.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej