Fizykoterapia po wszczepieniu implantów do kręgosłupa
Implanty wszczepiane podczas zabiegów operacyjnych znajdują się głęboko pod skórą i nie są widoczne gołym okiem. Mogą one unieruchamiać chory odcinek kręgosłupa, zmiejszać jego nieprawidłową ruchomość lub zastępować trzony kręgowe czy dyski. Pacjenci po operacjach implantacyjnych usprawiani są szybciej.

Głównie poprzez kinezyterapię. Obecnie wiele gabinetów rehabilitacyjnych dysponuje również sprzętem do fizykoterapii. Zabiegi fizykalne zalecane są tuż po zabiagach operacyjnych w celu przyspieszenia gojenia się rany i przeciwbólowo. Wielu pacjentów korzysta także z fizykoterapii zmagając się nadal z chorobą pierwotną - kiedy operacja nie przyniosła rezultatów lub z chorobami współistniejącymi.
 
Wskazania i przeciwskazania do zabiegów fizykalnych zależą od materiałów, z których wykonane są implanty. Bardzo ważna jest więc wiedza każdego pacjenta o rodzaju implantu, jaki został mu wszczepiony. Najczęsciej wystepują implanty ze stopów tytanowych, implanty węglowe, implanty ze stali nierdzewnej, substytuty kości, hydrożele, materiały poliestrowe, materiały bioresorbowalne lub polimery, z których najpopularniejszy jest PEEK (polieteroeteroketon).
 
Poniżej przedstawiamy rodzaje najczęstszych zabiegów fizykalnych proponowanych pacjentom:
 
Elektroterapia obejmuje wszystkie zabiegi przy użyciu prądów małej , średniej i wielkiej częstotliwości. Zastosowanie elektroterapii u pacjentów z implantami metalowymi jest całkowicie przeciwskazane - metal nie może znajdować się na drodze przepływu prądu.
 
Ultradźwięki - zabiegi przy użyciu ultradźwięków są przeciwskazane u pacjentów z implantami metalowymi i wszczepami chirurgicznymi. Drgania o wielkiej częstotliwości mogę doprowadzic do głębokiego oparzenia na granicy metalu z tkanką.
 
Laseroterapia - dzięki wyjatkowemu działaniu biostymulacyjnemu, które powoduje lepsze ukrwienie i odzywienie tkanek, a także regenerację tkanek i naczyn krwionośnych laser jest szczególnie zalecany tuż po zabiegach operacyjnych. Dzięki światłu laserowemu uzyskuje się szybsze gojenie ran oraz wygładzanie blizn pooperacyjnych, a także zmiejszenie obrzeków i działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 
Światłoterapia - wszystkie zabiegi z zakresu światłolecznictwa są bezpieczne dla pacjentów z wszczepionymi implantami. Szczegolnie polecane sa zabiegi wykorzystujące światło spolaryzowane, które ma właściwości biostymulacyjne i przyspiesza procesy regeneracyjne. Przykładem sa lampy Solaris lub Bioptron.
 
Hydroterapia - zabiegi wodne są bardzo często stosowane przed kinezyterapią i są jak najbardziej wskazane dla pacjentów pooperacyjnych; oczywiście po wygojeniu sie rany. Kąpiele i masaże podwodne dzięki podwyższeniu temperatury skóry poprawiają przemianę materii, poprawiają ogólną odporność organizmu oraz dają efekt przeciwbólowy poprzez rozluznienie układu mięśniowego.
 
Magnetoterapia - zabiegi przy użyciu pola magnetycznego nie powinny być stosowane u pacjentów z wszczepionymi implantami stalowymi. Wokół elementów metalowych umieszczonych w polu magnetycznym mogą powstawać prądy wirowe, które miejscowo podwyższają temperaturę. W ostatnim czasie pojawiają się jednak opinie, iż szkodliwość jest znikoma i przy użyciu szczególnej ostrożności dopuszcza sie przeprowadzanie zabiegów w zmiennym polu magnetycznym.
 
Pacjenci z implantami tytanowymi lub wykonanymi z polimeru PEEK magą byc całkowicie bezpiecznie poddani badaniu tomografem MRI lub zabiegom magnetoterapii lub magnetostymulacji.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej