Postępowanie w ostrej rwie ramiennej
Nagle występująca ostra rwa ramienna charakteryzuje się dobrym rokowaniem. Nawet przy braku jakiegokolwiek leczenia zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Koncepcja stosowania kołnierza ortopedycznego u pacjentów z rwą ramienną powstała po zaobserwowaniu, że część pacjentów odczuwa ulgę po unieruchomieniu szyi. Chociaż nadal wielu lekarzy kwestionuje takie postępowanie argumentując, że poprawa jest wynikiem efektu placebo, liczne badania kliniczne wskazują na celowość ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa w ostrej fazie choroby.
Wykazano, że stosowanie miękkiego lub półsztywnego kołnierza (np. Schanza lub Filadelfia) przez 3-6 tygodni oraz odpoczynek mogą nieznacznie łagodzić dolegliwości oraz skracać czas powrotu do pełnej aktywności. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w ostrej fazie choroby niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak ibuprofen czy ketoprofen. Po ustąpieniu silnego bólu korzystne jest jak najwcześniejsze wykonywanie izometrycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej