Przyczyny stenozy lędźwiowej
Stenoza, z greckiego stenosis czyli zwężenie, to termin, który określa patologiczne zwężenie światła kanału kręgowego - części kręgosłupa, w której biegnie rdzeń kręgowy i korzenie kręgowe (Zobacz: Anatomia kręgosłupa). Stenoza może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, przy czym obraz kliniczny różni się w zależności od wysokości na jakiej występuje zwężenie.

Następstwa stenozy w odcinku lędźwiowym po raz pierwszy opisał holenderski lekarz Henk Verbiest na początku lat 50-tych. Zauważył on, że pacjenci u których dochodzi do patologicznego zwężenia światła kanału kręgowego często skarżą się na ból i uczucie ciężkości w kończynach dolnych po przejściu czasem nawet niewielkiego odcinka. Objaw ten nazywany jest dzisiaj chromaniem neurologicznym i uważany jest za klasyczny objaw stenozy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym.
Przyczyną stenozy kanału kręgowego, poza szczególnymi przypadkami, jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa. Do zwężenia kanału dochodzi w wyniku zmian przerostowych w zakresie wszystkich elementów tworzących kręgosłup: dysków międzykręgowych, więzadeł oraz kości. Uważa się, że proces degeneracji rozpoczyna się od krążków międzykręgowych.

Z wiekiem na skutek licznych mikrourazów, a także w związku z fizjologicznym procesem starzenia, dochodzi do bliznowacenia i utraty wody. Dyski stają się bardziej włókniste, łatwiej ulegają trwałym deformacjom i nie są w stanie utrzymać właściwej odległości między sąsiednimi kręgami - dochodzi do stopniowego obniżania przestrzeni międzykręgowej.

Ponieważ dyski nie są w stanie pełnić roli "amortyzatorów" coraz większe siły działają na pozostałe elementy kręgosłupa a zwłaszcza na stawy międzykręgowe i więzadła. Jako reakcja na drażnienie dochodzi do powstania lokalnego stanu zapalnego, komórki układu odpornościowego wydzielają substancje, które działają nie tylko powodują ból działając na receptory bólowe ale przede wszystkim powodują miejscowy przerost tkanki łącznej. W pierwszej kolejności przerasta więzadło żółte, które w zdrowym kręgosłupie pełni rolę ochronną dla rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. O ile w zdrowym kręgosłupie więzadło żółte jest cienkim pasmem tkanki łącznej o grubości do 3 mm w przypadku patologicznego przerostu jego grubość może sięgać nawet 2 centymetrów!
wersja desktop powrót do wersji mobilnej