Sporty zimowe a urazy kręgosłupa
Aktywność fizyczna, zalecana przez cały rok dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa, niesie ze sobą zwiększone ryzyko obrażeń, szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych. Nie oznacza to, że dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z przyjemności związanych z ich uprawianiem.


Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest jedynie zdobycie nowych umiejętności czy olimpijskiego złota, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą zminimalizować ryzyko urazu. Amerykańskie Towarzystwo Kręgosłupowe (NASS - North American Spine Society) opublikował listę zaleceń, które mają zminimalizować ryzyko poważnego wypadku podczas uprawiania sportów zimowych.

Zminimalizowanie ryzyka obrażeń
Narciarstwo zjazdowe, snowboard, skutery śnieżne, hokej, łyżwiarstwo... Wszystkie te sporty są związane z dużymi prędkościami, niespodziewanymi przeszkodami i upadkami, co istotnie zwiększa ryzyko poważnego urazu.Najpoważniejsze urazy mogą wystąpić podczas upadku lub zderzenia z inną osobą. Szczególnie narażone są tutaj głowa, szyja i plecy, dlatego kask staje się nieodzownym elementem na współczesnych stokach narciarskich i jego używanie, nie tylko przez najmłodszych, jest w pełni uzasadnione. Kolejnym elementem równie istotnym dla bezpieczeństwa naszego kręgosłupa (niestety, nie tak popularnym jak kask) jest pancerz - potocznie zwany żółwiem - chroniący cały kręgosłup. Ponadto ryzyko obrażeń możemy minimalizować przez rozsądną jazdę, odpowiednią do naszych umiejętności. Bądźmy czujni i świadomi swojego otoczenia- obserwujmy i  starajmy się przewidywać działania innych użytkowników stoku.

Trening
Każdego roku trzeba przygotować się do nadchodzącego sezonu zimowego. Trening mięśni grzbietu, brzucha, pośladków oraz kończyn dolnych zapewni nam odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku i zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas nieplanowanego zderzenia lub upadku. Wytrenowane mięśnie zapewniają również optymalne skoordynowanie ruchów, utrzymywanie balansu i stabilizację ciała.
wersja desktop powrót do wersji mobilnej