obol-reklama forum
A+ A A-
Witamy, Gościu
Użytkownik Hasło Zapamiętaj mnie

TEMAT: Złamanie kompresyjne TH 12

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1326

• jacbie
  • ( Użytkownik )
  • jacbie Avatar
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam ponownie,
dzisiaj byłem u innego lekarza i ..zgłupiałem :S Powiedziałem, że noszę jeszcze sznurówkę Hohmanna, a od kilku dni pracuję (11 tydz. od złamania).
On mi na to, że mam uszkodzoną górną blaszkę graniczną a nie trzon, więc mam już nie nosić sznurówki, a za 2-3 tygodnie obciążać kręgosłup. Spokojnie już mogę chodzić na basen i do pracy.
Może Admin mi wytłumaczy, o co kaman? Jeden lekarz mówi, że leczenie będzie trwało z 6 mcy, a drugi, że po 3 miesiącach nawet śladu po złamaniu nie będzie i mogę swobodnie funkcjonować. Nie ma potrzeby nawet kontrolnego RTG lub KT?
Zaloguj się, aby pisać na forum!

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1329

• administrator
  • ( Admin )
  • administrator Avatar
  • Administrator
  • Podziękowania od osób: 108
  • Oklaski: 70
Proste - lekarze nie znają kryteriów niestabilności kręgosłupa po urazach, boją się, że po odstawieniu ortez, gorsetów itp. dojdzie do niestabilności i porażenia pacjenta. Przepraszam ale zazwyczaj jest to strach przed nieznanym.
+++ nowa wersja forum !!! +++

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1331

• jacbie
  • ( Użytkownik )
  • jacbie Avatar
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
A czy jest różnica między złamaniem kompresyjnym th12 a uszkodzeniem górnej blaszki granicznej? Odkopałem opis z tomografu i tam jest napisane o uszkodzeniu blaszki granicznej. A w wypisie ze szpitala: złamanie kompresyjne th12. Do dzisiaj zakładałem, że to jedno i to samo. Ale lekarz spojrzał na nagranie z KT i powiedział: "to tylko górna blaszka, ..po 3 miesiącach nie powinno być po tym śladu". Co do gorsetu, to odstawiałem go już od dawna, bo bolały mnie plecy od takiego wygięcia do tyłu. Poza tym, hmmm..sugerowałem się trochę Pana wypowiedziami na tym forum, bałem się zbytniego zaniku mieśni. Tak więc jutro śmigam na basen :-).

PS. Pierwsze RTG niczego nie wykazało, dopiero KT. Czy powinienem zrobić badanie kontrolne? Lekarz już mnie u siebie raczej widzieć nie chce, a dzisiaj nie zlecił wykonania takiego badania.

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1344

• administrator
  • ( Admin )
  • administrator Avatar
  • Administrator
Najprawdopodobniej chodzi o złamanie A1.1
www.pocketcards.nl/spine%20fractures.pdf

Takie tam byle jakie. Może być uszkodzony sąsiadujący krążek międzykręgowy i wtedy może trochę boleć, ale nawet jeśli to poza bólem nic się nie stanie.
Za tę wiadomość podziękował(a): jacbie

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1347

• Morphi
  • ( Użytkownik )
  • Morphi Avatar
  • Młodszy forumowicz
  • Oklaski: 4
"A czy jest różnica między złamaniem kompresyjnym th12 a uszkodzeniem górnej blaszki granicznej?"

A może dobrze jest zacząć od podstaw i wiedzieć, jaka jest zbudowany kręg i jaka jest różnica pomiędzy blaszką / blaszkami granicznymi a trzonem kręgu?

O blaszkach granicznych z: „Wertebroplastyka pod red. Z. Kotwicy i A.Saracen” (Wyd. Medicam, Gryfice 2009):
„Niemal każdy kręg zbudowany jest z trzonu kręgu (corpus vertebrae) położonego ku przodowi i łuku kręgu (arcus vertebrae) stanowiącego część tylną. Trzon kręgu przybiera kształt zbliżony do walca o owalnym przekroju poprzecznym. Powierzchnie górna i dolna kręgu zrastają się z przylegającymi do nich krążkami międzykręgowymi. Brzeżna warstwa wymienionych powierzchni trzonów kręgów nazywana jest blaszką graniczną (end plate)”.

„Blaszki graniczne kręgów tworzą strukturalną granicę pomiędzy krążkiem międzykręgowym a istotą gąbczastą trzonu kręgu”.
"Blaszka graniczna górna ma mniejszą grubość niż dolna".

"Dolne blaszki graniczne trzonów kręgów są bardziej wytrzymałe niż górne, co powoduje, że zwiększenie ryzyka złamania wraz z wiekiem lub/i przebiegiem osteoporozy obejmuje właśnie górne blaszki graniczne".

„Morfologia złamań zmęczeniowych lędźwiowego segmentu ruchowego w warunkach eksperymentalnych wykazała, że pod wpływem cyklicznych obciążeń symulujących aktywność fizyczną, najsłabszą częścią trzonu kręgu okazuje się blaszka graniczna”.

Odp: złamanie kompresyjne th 12 3 lata 6 miesiąc temu #1360

• administrator
  • ( Admin )
  • administrator Avatar
  • Administrator
fajnie ale książka dotyczy osteoporozy i złamań kompresyjnych. Tutaj mówimy o złamaniu pourazowym. Inna patologia, inne postępowanie, inne blaszki.
Time to create page: 0.475 seconds
(c) 2010-2015 DrKregoslup.pl

Logowanie lub Rejestracja

Zaloguj się (Please log in)

fb iconLog in with Facebook

Rejestracja Użytkownika
albo Anuluj

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej poznaj naszą politykę prywatności Polityka Prywatności.

Akceptuję stosowanie cookies na tej stronie