Odp: Wynik badania MR odcinka szyjnego
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek szyjny › Wynik badania MR odcinka szyjnego › Odp: Wynik badania MR odcinka szyjnego
Cześć
Nie jestem lekarzem, ale skoro lekarz nie odpowiada no to powiem co wiem w kwestii pierwszej, czyli przełożenia na język polski:
– spłycenie lordozy szyjnej = zmniejszenie łukowatego kształtu kręgosłupa. jako powód często wymieniane są czynniki cywilizacyjne, jak siedzenie przy komputerze, albo powody urazowe: pourazowe spłycenie lordozy szyjnej. Lordoza – http://pl.wikipedia.org/wiki/Lordoza
– częściowa dyhydratacja krążka międzykręgowego C6-C7 = jeden z dysków odcinka szyjnego nie ma już pełnych właściwości mechanicznych, dehydratacja = odwodnienie. jak lekko uszkodzony amortyzator. tak samo i tu jako powód często wymieniane są czynniki cywilizacyjne, jak siedzenie przy komputerze, albo powody urazowe. częste, ale nie koniecznie powodujące dolegliwości. ( https://drkregoslup.pl/podstawy/etaoy-degeneracji ).
(cyt. z materiałów do zajęć ze spondyloortopedii)
– tylna wypuklina krążka międzykręgowego C6-C7 z redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego = ‘rurka’ przez którą przechodzi rdzeń jest w tym miejscu trochę zwężona przez dysk który uległ odwodnieniu, przez co stracił na wysokości a zrobił się szerszy. “redukcja rezerwy” to raczej dobre. gdyby dysk wysunął się dalej – powodował by ucisk. to by już nie było zbyt dobre.
– osteofitoza krawędziowa na przednich i tylnych powierzchniach trzonów kręgowych w dolnej części kręgosłupa C. – Cytat:
http://www.ukladu-kostnego.choroby.biz/Osteofitoza+trzon%C3%B3w+kr%C4%99gowych
– rdzeń kręgowy o niejednorodnej strukturze z możliwością drobnych ognisk mielomalacji – co to schorzenie może powodować i jak się rozwijać – nie mam pojęcia. Lekarz stwierdzi, w Twoim konkretnym przypadku. Jeśli znasz dobrze j. angielski, proponuję poczytać opinie doktora Wise Younga na jego forum, ewentualnie go zapytać – http://sci.rutgers.edu/forum/showthread.php?t=16725, wygląda na zorientowanego w temacie
– w celu weryfikacji wskazane wykonanie badania aparatem wysokoteslowym – to znaczy, że radiolog robiący opis stwierdził, że rezonans (urządzenie), na którym przeprowadzono badanie, ma za małe pole magnetyczne (wyrażane w teslach, np. 0.5T), i że do dokładniejszej diagnozy zaleca zrobienie ponownego badania rezonansem o silniejszym polu, czyli w innym zakładzie diagnostycznym. To nie jest fajne, bo jeśli lekarz również uzna to za istotne, to znów będziesz musiała czekać na rezonans i znów na wizytę, ale za to będziesz mieć dokładniejszy wynik.
A wszystkie te czynniki razem + wywiad, oględziny mięśni, badanie ruchomości, itp, jakie przeprowadzi lekarz na miejscu, dopiero dadzą odpowiedź na Twoje drugie pytanie.