Odp: opis KT kręgosłupa
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek lędźwiowy › Opis TK kręgosłupa małego dziecka › Odp: opis KT kręgosłupa
z leczeniem dzieci jest jeden podstawowy problem:
dziecko ROŚNIE.
o ile u dorosłego można np.wkręcić śrubki dla repozycji kręgów, o tyle w przypadku dziecka nie wiem co się robi. nie można np. wkręcić raz śrubek i mieć spokój, ponieważ za kilka miesięcy/lat wielkość kości będzie inna. prawdopodobnie większość lekarzy zajmujących się leczeniem osób dorosłych również nie będzie wiedzieć co zrobić.
jak wynika z powyższego, leczenie dziecka to opieka długotrwała, uwzględniająca proces wzrostu.
najbardziej zbliżonymi schorzeniami kręgosłupa pod tym względem, że trzeba mieć nad nimi okresową kontrolę w trakcie wzrostu, są skoliozy.
dlatego na logikę rzecz biorąc, proponuję żeby skonsultowała się Pani z lekarzami, którzy zajmują się leczeniem skolioz lub innych schorzeń kręgosłupów u dzieci.
wnioskując z telewizji, fundacja Polsat dofinansowała ostatnio mocno ośrodek LORO w Świebodzinie – można tam spróbować. na podstawie tego co słyszałem od pacjentów, polecam w tym konkretnym przypadku również szpitale ortopedyczne w Zakopanem, Lublinie i Poznaniu. O innych leczących schorzenia u dzieci niestety nie wiem, a na pewno jakieś są.
Można podpytać na forum http://www.skolioza.xaa.pl/ , jakkolwiek tam są chyba w większości osoby, które przeszły operację po zakończeniu wzrostu. Niemniej mogą wiedzieć z widzenia, jakie inne schorzenia były leczone czy konsultowane w szpitalach, w których byli.
to jest moje subiektywne, nie lekarskie zdanie, oparte na logice i posiadanych wiadomościach.
interpretacji wyników TK u dziecka nawet nie próbuję się podjąć, jako że jest to organizm rosnący, i wiedza książkowa o radiologii to jakieś 5% tego, co osoba, która to skonsultuje, będzie wiedzieć.
mogę podać odnośniki do przykładowych artykułów, ale one w żaden sposób nie wyczerpują tematu kręgozmyku u dziecka w tym wieku, nie odpowiadają na pytanie czy to wada wrodzona czy nabyta, i nie zastąpią konsultacji z lekarzem:
http://www.ortopeda.biz.pl/leksykon/kregozmyk.pdf
http://www.forumzdrowia.pl/id,283,art,1292,ptitle,kregozmyk.htm
http://www.gim3-gliwice.oswiata.org.pl/ppz/mat/K33.pdf
http://www.lfc.com.pl/pdf/dero2/ART-31.pdf
Pozdrawiam