Odp: Przewlekły ból odcinka lędźwiowego, co dalej?
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek lędźwiowy › Przewlekły ból odcinka lędźwiowego, co dalej? › Odp: Przewlekły ból odcinka lędźwiowego, co dalej?
Niestety jazda konna, o której wspominałaś, nawet po takiej pomocnej operacji nie bardzo wchodzi w grę 😉 Jak również i podskoki czy dłuższe bieganie. Jest to po prostu pozbycie się bólu występującego przy ruchu, poprzez ograniczenie ruchomości segmentu, który ten ból powoduje.
Ciekawy jestem, jak się sprawdzi nowy gadżet z Lanx’u w podobnych przypadkach (http://medgadget.com/2011/09/lanx-adds-new-device-to-their-aspen-line-for-l5-s1-fusion.html)
Do odcinka lędźwiowego się go nie wprowadza, jest podawany dożylnie.
http://www.radiologia24.pl/srodki_kontrastowe_stosowane_w_rezonansie_magnetycznym.htm
W przypadku kręgosłupa najczęściej stosowanym środkiem kontrastowym są preparaty na bazie gadolinium. Skracają one czas relaksacji T1, ale to nie ma nic wspólnego z “szybkością przepływu informacji w zakończeniach nerwowych”, a raczej z poprawą jak sama nazwa wskazuje kontrastu uzyskiwanego obrazu poprzez zmianę czasu relaksacji płynów do których zostały wstrzyknięte (czyli krwiobiegu i tym co z nim połączone, w zależności od właściwości przenikania danego środka kontrastowego do innych tkanek) w stosunku do innych narządów wewnętrznych. Rezonans generuje obraz na podstawie różnic w prędkości propagacji fal elektromagnetycznych w poszczególnych badanych narządach – jeśli dwa sąsiadujące badane narządy mają podobną charakterystykę elektromagnetyczną, to bez podania kontrastu do któregoś z nich, czyli bez wytworzenia różnicy, wygenerowany obraz będzie mało.. kontrastowy. Obrazowo rzecz ujmując – jeśli np. jest szklanka wypełniona wodą, ale woda w niej jest rozdzielona na dwie nierównomierne części przeźroczystą folią, to bez dodania barwnika do jednej z tych dwóch części ciężko było by określić granicę wytyczoną przez folię. Więc jeśli w kręgosłupie zachodzi podejrzenie, że elementy, które powinny mieć wyraźną linię brzegową, mogą przez schorzenia przenikać się z innymi elementami, podaje się określony środek kontrastowy do krwiobiegu aby wyraźniej zaznaczyć linie brzegowe (głupie tłumaczenie ale obrazowe).
Nie potrafię całościowo odpowiedzieć co daje radiologowi w przypadku badania kręgosłupa. W książce do radiologii (aktualne wydanie “Radiologia” pod redakcją Bogdana Pruszyńskiego) opisane są wyrywkowo i pokrótce różne zalety podania kontrastu przy badaniu różnych narządów.
W poniższych przykładach widać, że niektóre zmiany są po podaniu kontrastu widoczne lepiej, inne gorzej.
Skąpe informacje:
MRI Contrast Indications
Roughly, about 20% of MRIs are ordered with contrast. MRI contrast is used in specific circumstances and enhances the MRI scan images. Here are some common reasons why contrast is given:
* History of tumor, cancer, or surgery
* Looking for infection, inflammation, or cancer
* Evaluating blood vessels
* Investigate a finding on the pre-contrast part of the scan
Wzmocnienie obrazu płynu rdzeniowo-mózgowego po podaniu kontrastu:
http://www.neurology.org/content/67/8/1522.2/F1.expansion.html
Różnica w obrazie z rezonansu przed i po podaniu środka kontrastującego:
http://www.mghradrounds.org/index.php?src=gendocs&link=nov_dec_2006
(Figure 2)
“Współczesna diagnostyka obrazowa guzów wewnątrzkanałowych”
http://www.dbc.wroc.pl/Content/1748/z21.pdf
Przeciwskazania do podawania kontrastu przy przewlekłej chorobie nerek:
http://wple.net/nefrologia/nef_numery-2009/a-nefro-1-2009/10-14.pdf
Nie udało mi się na szybko znaleźć artykułu stricte pt.”Przegląd korzyści z podania środka kontrastowego w badaniach MRI kręgosłupa”.
UPDATE:
1. Artykuł na temat potencjalnych przyczyn bólu kręgosłupa:
2. W przypadku gdyby ból pochodził od stawów, za najbardziej efektywną metodę diagnostyczną uważana jest iniekcja w okolice stawów, na drugim miejscu jest badanie RTG w pozycjach: przedniej, bocznej, oraz “celowanej” (jeśli dobrze rozumiem pojęcie “off angle”, ze strony http://www.spine-health.com/conditions/arthritis/symptoms-and-diagnosis-facet-joint-problems), a następnie tomografem komputerowym, który uwidacznia stan stawów, rezonans jest ponoć mniej przydatny w diagnostyce tego konkretnego schorzenia (cyt. “The MRI scan is not quite as useful for diagnosing this particular spinal problem, but is extremely helpful when investigating possible disc or abdominal pain contributors.”, http://www.spine-health.com/conditions/arthritis/symptoms-and-diagnosis-facet-joint-problems )
Opis typowych objawów schorzenia stawów jest wymieniony na tej samej stronie, http://www.spine-health.com/conditions/arthritis/symptoms-and-diagnosis-facet-joint-problems – możecie porównać, czy takie objawy i w takich odstępach czasowych u Was występują.
Inne strony na temat schorzenia stawów kręgosłupa:
http://www.isischiropractic.co.uk/chiropractic_back_pain_facet_joint_syndrome_lumbar.html
http://www.trailingtiger.com/2010/5/12/1470039/so-what-exactly-is-an-inflamed
Zapalenie stawów kręgosłupa to po angielsku “Spinal facet joint inflammation”, gdyby ktoś szukał dodatkowych materiałów.
Jeśli znajdę jakieś inne potencjalne przyczyny, dam znać.
Pytania:
Stentor – czy byłeś w końcu u jakiegoś lekarza zaznajomionego z tematem kręgosłupa, który np. mógłby zrobić prawdziwą iniekcję diagnostyczną ? Iniekcję taką robi się pod kontrolą RTG, bezpośrednio w okolice podejrzaną o bycie przyczyną bólu, więc te zastrzyki, które dostałeś, nie mają z tym nic wspólnego.
_Unique_ – czy miałaś zrobione 2 zdjęcia RTG czy 3 ? Czy byłaś u jakiegoś lekarza, który mógłby stwierdzić chociaż przypuszczalnie z którego poziomu pochodzą dolegliwości, albo doradzić na podstawie RTG i objawów, czy zrobić rezonans czy tomografię ? Czy lekarz przeprowadził badania czynnościowe, podobne do tych w temacie https://drkregoslup.pl/forum-dyskusyjne/metody-leczenia/leczenie-chirurgiczne/filmy-dyskopatia-badanie-operacja#311 ? Czy jesteś pewna że na zdjęciach RTG nic niepokojącego nie wyszło ? (pytam o zdjęcia, nie o ich opis zrobiony przez radiologa)
Pozdrawiam