Discectomia L4/L5 i L5/S1
Strona główna › Fora › Metody leczenia › Po operacji › Discectomia L4/L5 i L5/S1
- Ten temat ma 4 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 11 years, 5 months temu przez
uzytkownik42.
-
AutorWpisy
-
24 sierpnia 2011 o 06:17 #47352
witam,tydzień temu miałam operacje odcinka lędzwiowego discectomia L4-L5 L5-S1 drogą fenestracji(bez implantu)Po operacji czułam się jak nowo narodzona wcześniej silne bóle- kręgosłup lędzwiowy z promienowaniem do lewej nogi ok.6 miesięcy,dzisiaj po mimo tego że prawie cały czas leże boli mnie lewa noga.czy po takim krótkim czasie od operacji to normalne
24 sierpnia 2011 o 15:11 #49814operację kręgosłupa /tak jak wszystkie inne operacje/ mają to do siebie, że wynik nie musi być zero jedynkowy. naturalnie najczęstszym zakończeniem leczenia operacyjnego jest poprawa, dlatego wykonuje się takie zabiegi, ale operacje mogą kończyć się również tylko częściową poprawą, brakiem poprawy lub w skrajnych przypadkach pogorszeniem stanu zdrowia. przyczyn objawów bólowych zaraz po operacji mikrodisektomii może być wiele. najczęstsze poniżej.
natychmiastowa poprawa i efekt ”chirurga zbawiciela” przy właściwej kwalifikacji jest przy operacji mikrodysektomii częsty. z reguły po usunięciu części dysku uciskającego na korzeń nerwowy /odbarczeniu korzenia/ nic niewłaściwego dalej nie dzieje się i pacjent wraca do domu zadowolony. kwalifikacja do takiego zabiegu w tym przypadku była właściwa skoro objawy ustąpiły natychmiast. zdarzają się jednak przypadki, kiedy występuje nawrotowe wypadnięcie części dysku który pozostał po mikrodysektomii nie usunięty. przy wykonanym zabiegu chirurg usunął część dysku nie zaś jego całość. uprzedzam pytanie – tak chirurg mógł usunąć całość dysku ale wymagałoby to bardziej inwazyjnej procedury operacyjnej, która miałaby swoje konsekwencje w czasie trwania operacji, czasie rehabilitacji, zastosowaniu implantów i innych. jak nazwa wskazuje mikrodysektomia ma być z założenia zabiegiem mało inwazyjnym. kolejną możliwością jest reakcja organizmu na niedawno przebytą operację lub podrażnienie korzenia nerwowego. takie przyczyny najczęściej możliwe są do zaopatrzenia za pomocą leków i szybko znikają. naturalnie istnieje szereg innych możliwości ale są tak małe szanse na ich wystąpienie, że nie ma się co się nad nimi rozwodzić. podsumowując – tak to normalne, że boli. proponuję wizytę u chirurga, który pokieruje dalej. Najprawdopodobniej przepisze leki, jeśli te nie pomogą zleci rezonans i zobaczymy co dalej…24 sierpnia 2011 o 19:40 #49815hmm.
co to za odpowiedź? – sama prawda i nie ma się do czego przyczepić.25 sierpnia 2011 o 17:25 #49822Niestety u ok. 5-10% pacjentów dochodzi do tzw. rewypukliny, nawet po perfekcyjnie wykonanym zabiegu discektomii. Polega to na wstawieniu się do kanału kręgowego pozostałości jądra miażdżytego nie usuwa się wszytkiego). Opisywany przebieg choroby właśnie na to wskazuje, konieczna jest konsultacja specjalistyczna i ew. badanie MRI. Całkowicie zgadzam się z odpowiedzią loopcoma (bez ujawniania jego tożsamości powiem, że chociaż nie jest lekarzem zna się na kręgosłupie lepiej niż niejeden chirurg, jest w branży od bardzo wielu lat 😉 )
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
specjalista neurochirurg
Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Umów wizytę we Wrocławiu
26 sierpnia 2011 o 20:15 #49827quote administrator” post=758:Niestety u ok. 5-10% pacjentów dochodzi do tzw. rewypuklinyCzy to są dane ogólne dla zabiegów bez instrumentacji, czy są dostępne również osobne wyniki dla operacji więcej niż 1-poziomowych bez instrumentacji ? Z rozmów z pacjentami nasuwają mi się wnioski, że operacja przepukliny na więcej niż 1 poziomie bez instrumentacji przeważnie kończy się rewypukliną (4 na 4 przypadki które znam)
quote administrator” post=758:Całkowicie zgadzam się z odpowiedzią loopcoma (bez ujawniania jego tożsamości powiem, że chociaż nie jest lekarzem zna się na kręgosłupie lepiej niż niejeden chirurg, jest w branży od bardzo wielu lat 😉 )A czy ma może jakieś ciekawe opracowania/wiedzę na temat radiologii kręgosłupa przy fleksji/eksensji ? 🙂 Poszukuję.
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.