Drętwienie nóg -> Badanie CT kręgosłupa -> Operacja
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek lędźwiowy › Drętwienie nóg -> Badanie CT kręgosłupa -> Operacja
- Ten temat ma 2 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 11 years, 6 months temu przez
uzytkownik42.
-
AutorWpisy
-
5 października 2011 o 16:52 #47392
Witam Państwa!
Mam ponad 50lat i problemy z drętwiejącymi nogami, w miejscu w którym drętwieją tracę czucie, dlatego licze na Państwa pomoc.
Do rzeczy – problem występuje od 6-7 lat i niestety postępuje.
Na początku tj 6-7 lat temu drętwiały tylko palce, doszło do aktualnego momentu kiedy to noga lewa drętwieje od stopy do kolana, natomiast w nodze prawej drętwieje stopa.
W takiej sytuacji lekarz skierował mnie na badanie CT kręgosłupa, które wykazało:quote :“Badanie wykonano aparatem SIEMENS Emotion w akwizycji spiralnej. Wykonano reformacje płaszczyznowe w zakresie przestrzeni m-kręgowych.Badanie w zakresie L1 do kości krzyżowej.
Zniesiona fizjologiczna lordoza lędzwiowa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórze na krawędziach trzonów kręgów.L2/L3:
Umiarkowanego stopnia uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego z uciskiem na worek oponowy. Kanał kręgowy i otwory m/kręgowe bez cech stenozy.L3/L4, L4/L5:
Duże uogólnione uwypuklenie krążka m-kręgowego ze znacznym uciskiem na worek oponowy o korzenie nerwowe. Zwężenie kanału kręgowego w wym. poprzecznym na wys. stawów m/kręgowych do 11 mm. Obustronne znaczne dysko- i osteogenne zwężenie otworów m-kręgowych.L5/S1:
Znaczne obniżenie przestrzeni m-kręgowej. Destrukcja krążka m-kręgowego z obecnością objawu vacuum. Duże, asymetryczne – z przewagą strony lewej uwypuklenia krążka m-kręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń nerwowy oraz dużym uciskiem na lewy korzeń nerwowy. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Obustronna stenoza dysko- i osteogenna otworów m-kręgowych. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych.”Po badaniu zostałem skierowany przez lekarza neurochirurga na operację kręgosłupa i teraz dręczy mnie pytanie na czym miałaby polegac taka operacja (niestety tego się nie dowiedziałem).
Jakie sa możliwości wykonania takiej operacji i czy warto się na nią decydowac biorąc pod uwagę jej przewidywalność i ryzyko.
Bardzo prosze o pomoc oraz opinie w tym temacie.
Bedę bardzo wdzieczny.5 października 2011 o 17:54 #499681. Należy wykonać badanie MRI – tomografia nie jest dostatecznie czuła
2. Zapytać lekarza jakie są możliwe alternatywy leczenia nieoperacyjnego. Poza szczególnymi przypadkami są dostępne (w Pańskim przypadku na pewno)
3. Zapytać szczegółowo o rodzaj zabiegu, szanse powodzenia, możliwe komplikacje
4. Zadać te wszystkie pytania JESZCZE JEDNEMU chirurgowi kręgosłupa i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję.Decyzja należy wyłącznie do Pana, bo to Pański kręgosłup!
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
specjalista neurochirurg
Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Umów wizytę we Wrocławiu
6 października 2011 o 01:20 #49970W 100% podzielam trafność porad Administratora w punktach 1, 3 oraz 4, i polecam naprawdę dokładnie je wykonać.
Jeśli chodzi o rodzaj zabiegu, to w przypadku niezrozumienia fachowej wypowiedzi, proponuję sobie zanotować (każdy lekarz może zaproponować inny rodzaj operacji – domyślam się, że w tym przypadku będzie to operacja z dostępu tylnego z zastosowaniem instrumentacji/usztywnienia). Chyba, że ma Pan do lekarza 100% zaufania a lekarz jest bardzo życzliwie nastawiony – w takim przypadku lekarz może się trochę pogniewać o wypytywanie o szczegóły.
Proszę też zapytać na wszelki wypadek, czy po operacji będzie miał Pan możliwość wykonywania badania rezonansem magnetycznym. Czasem jeśli przy takich operacjach nie do końca uda się usunąć wszystkie przyczyny bólu, okazuje się, że typ zastosowanej instrumentacji uniemożliwia wykonanie wyraźnego rezonansu, co powoduje utrudnienia w dalszej diagnozie i leczeniu. Proszę też zapytać, czy to wszystko miało by zostać zoperowane w trakcie 1 operacji, czy kilku.
Nie jest to ani lekki, ani szablonowy przypadek, lekarz musi wiedzieć co robi, i musi to być lekarz z doświadczeniem.
Pozdrawiam serdecznie. Jeśli Pan zechce, to oczywiście proszę dać znać jak sprawy potoczyły się dalej.
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.