Iniekcje – Blokady diagnostyczne i lecznicze
Strona główna › Fora › Metody leczenia › Terapia bólu › Iniekcje – Blokady diagnostyczne i lecznicze
- Ten temat ma 81 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 1 year, 8 months temu przez
donios.
-
AutorWpisy
-
1 kwietnia 2012 o 02:37 #47576
Wątek poświęcam iniekcjom, popularnie zwanymi blokadami – i wszystkim co się z nimi wiąże.
0. Wątek ma charakter otwarty. Zapraszam do uzupełniania wszelkich informacji – jak to wygląda, jakie leki są w tych procedurach podawane, jakie po konkretnych lekach mogą wystąpić skutki uboczne, czy tym z Was, którzy mieli blokady, one pomagały (na jaki okres czasu, przy jakim schorzeniu i w jakim stopniu?) czy nie.
1. Iniekcje lecznicze mają na celu długotrwałe zniesienie bólu kręgosłupa (dobry rezultat to 6-12 miesięcy).
2. Iniekcje diagnostyczne mają na celu krótkotrwałe zniesienie bólu. Lek podaje się miejscowo, np. wokół korzenia który podejrzewa się o bycie przyczyną bólu. Ustąpienie lub znaczna redukcja bólu po miejscowym podaniu leku może potwierdzić, że dany korzeń nerwowy daje dolegliwości bólowe. Iniekcje takie wykonuje się np. w celu upewnienia się przed operacją, czy operowany będzie właściwy poziom kręgosłupa.
3. Istnieją 2 rodzaje iniekcji: stawowe, oraz epiduralne.
4. Opis iniekcji epiduralnych znajduje się na portalu, w wątkach:
Iniekcje dla odcinka lędźwiowego: https://drkregoslup.pl/schorzenia/rwa-kulszowa/epiduralne-iniekcje-steroidowe/
Iniekcje dla odcinka szyjnego: https://drkregoslup.pl/schorzenia/rwa-ramienna/epiduralne-iniekcje-steroidowe-w-odcinku-szyjnym/
5. Na portalu prawdopodobnie nie istnieje opis iniekcji stawowych.
6. Odnośniki do stron zewnętrznych, jak wygląda iniekcja:
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr J.Daaba
Piekary Śląskie 41-940, ul. Bytomska 62
Link: https://web.archive.org/web/20160709142512/http://www.urazowka.piekary.pl/blokada4.htmDr. Paweł Radło:
Link 1: http://www.chirurg-kregoslupa.pl/blokady.htmlCelowana okołokorzeniowa terapia bólu pod kontrolą TK (PRT) – ZOZ MSWiA w Lublinie
—Spine-Health.com – video, różne rodzaje iniekcji
http://www.spine-health.com/information/injection-videosSpine-Health.com – informacje nt. różnych rodzai iniekcji
http://www.spine-health.com/treatment/injections/cervical-thoracic-and-lumbar-interlaminar-epidural-injectionsSpinePatientSociety.org – informacje nt. różnych rodzai iniekcji, a przy okazji innych metod terapii bólu
http://www.spinepatientsociety.org/education/patient-education-2/?api_path=category/45- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C
1 kwietnia 2012 o 09:20 #51392Decydując się na “blokadę” pytajcie, czy zabieg jest robiony pod RTG z użyciem kontrastu. Istnieje mnóstwo badań wykazujących, że zabieg robiony “z ręki” lub na “szorstką igłę” itp. jest o wiele mniej skuteczny. Obecnie najbardziej skuteczna metoda to opisywana w portalu transforaminalna. https://drkregoslup.pl/leczenie-zachowawcze/epiduralne-iniekcje-steroidowe-w-odcinku-ledzwiowym
Nie mówiąc o tym, że podawanie z ręki jest o wiele mniej bezpieczne. W UK jest taki portal http://www.arachnoiditis.co.uk/index.php/component/content/category/14-epidural-steroids poświęcony głównie arachnoiditem wywołanym podtwardówkowym podaniem Depo-Medrolu, powikłanie koszmarne.- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
specjalista neurochirurg
Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Umów wizytę we Wrocławiu
Za tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik4211 kwietnia 2012 o 14:14 #51393Mam pytanie odnośnie opisu na portalu: w tabelce podana jest fajnie i przejrzyście skuteczność, wynika z niej że największa jest przy rwie kulszowej. Czy poprawa następuje równie często przy ucisku korzenia, czy głównie przy stanie zapalnym? I czy przy istotnym ucisku jest w ogóle sens robienia blokady (zamiast operacji), biorąc pod uwagę że im dłużej nerw uciśnięty, tym podobno gorzej “wraca do siebie” ?
Drugie pytanie – czy w odcinku piersiowym wykonuje się w ogóle iniekcje? A jeśli tak, to na jaki rodzaj bólu są one skuteczne, i czy np. mogą być dobrym rozwiązaniem na nie-postępująca bolesną przepuklinę w odc. piersiowym?
Pozdrawiam
1 kwietnia 2012 o 15:03 #51395no mi dok traumatolog zawsze robił ( 3 razy) bez RTG bez żadnego aparatu , nie wiem jak mu się to udawało
2 kwietnia 2012 o 06:09 #51406piersiowy absolutnie nie, a sterydy działają przeciwzapalnie – poprzez zmniejszanie obrzęku mogą redukować ucisk na korzeń
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
specjalista neurochirurg
Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Umów wizytę we Wrocławiu
Za tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik4212 kwietnia 2012 o 10:32 #51407no mi one odwlekły termin drugiej operacji ale nic za darmo , skutki uboczne też się pojawiły ,tylko że bólu już nie było i troszkę noga się silniejsza zrobiła .
3 kwietnia 2012 o 22:24 #51431Dzięki za dodatkowe informacje. Dodałem trochę informacji do pierwszego postu. M.in. znalazłem, że w Lublinie robią blokady pod kontrolą TK (przy okazji pytanie – czy możliwe, że jest to “tradycyjne” TK, czy musi to być jakiś śródoperacyjny C-Arm ? Zwykłe TK jest trochę za powolne na coś takiego chyba.. Zabieg trwałby długo).
@wojtid – no właśnie też słyszałem o lekarzach, którzy zawsze robią coś takiego “z marszu, z ręki”, i nie słyszałem, żeby im się coś nie udawało (poza tym, że np. blokady u niektórych pacjentów nie przynosiły poprawy w ogóle). ale to raczej nie są iniekcje transforaminalne.
@administrator – jeśli na odcinku piersiowym są wykluczone, to na spine-health się pospieszyli z “szablonami” stron, i stworzyli też podstronę o iniekcjach w odcinku piersiowym. ale wygląda dosłownie jak z szablonu, i w przeciwieństwie do odc. szyjnego czy lędźwiowego, nie można znaleźć żadnych dodatkowych informacji, typu materiały video czy opisy przypadków/procedury.4 kwietnia 2012 o 16:43 #51434quote użytkownik” post=2621:Dzięki za dodatkowe informacje. Dodałem trochę informacji do pierwszego postu. M.in. znalazłem, że w Lublinie robią blokady pod kontrolą TK (przy okazji pytanie – czy możliwe, że jest to “tradycyjne” TK, czy musi to być jakiś śródoperacyjny C-Arm ? Zwykłe TK jest trochę za powolne na coś takiego chyba.. Zabieg trwałby długo).Przypuszczam, że wykonywanie blokad pod kontrolą TK odbywa się na zasadzie podobnej, jaką stosuje się w radioterapii (jeden z etapów planowania leczenia) przy wyznaczaniu obszaru, który ma zostać poddany napromieniowaniu: po określeniu na symulatorze dokładnych parametrów wykonuje się skanowanie tego obszaru (tradycyjnym TK) w takim ułożeniu, w jakim pacjent będzie potem poddawany radioterapii.
4 kwietnia 2012 o 16:56 #51435Morphi – ale przy iniekcjach pod kontrolą RTG, podobnie jak przy operacjach małoinwazyjnych, albo ablacji RF, robi się serię zdjęć śródoperacyjnych, pokazujących, w którym miejscu jest igła lub inne narzędzie. Ile ich jest – pacjent się oczywiście nie dowie. Tylko, że zdjęcie śródoperacyjne się robi bardzo szybko, a tradycyjne TK z tego co wiem nie jest na tyle szybkie, żeby sobie zrobić skan po każdym małym ruchu igłą. Chyba, że w parametrach programu do tradycyjnego TK można tak zawęzić pole skanowania do wymaganego obszaru, że skan jest szybki. Nie wyobrażam sobie robienia np. 5 tradycyjnych skanów TK przy wprowadzaniu igły, trwających po kilka-kilkanaście minut – robiący iniekcje by chyba usnął 😉 Stąd pytanie, z ciekawości, co to za sprzęt, określony jako TK (PRT)
4 kwietnia 2012 o 17:46 #51436A może jest tak, że tomograf w szpitalu MSWiA w Lublinie wyposażony jest w konsolę z opcją fluoro-CT, która umożliwia wykonywanie biopsji i zabiegów pod kontrolą CT (takich, jak np. celowana okołokorzeniowa terapia bólu PRT).
4 kwietnia 2012 o 17:51 #51437I dodatkowo możliwe, że jest to 64-rzędowy tomograf w systemie Lightspeed VCT firmy GE.
4 kwietnia 2012 o 18:27 #51438Bardziej jesteś specjalistą w tej dziedzinie, ja się pytam jako laik trochę 🙂
To są takie normalne tomografy z pełnym “kołem” czy C-Arm? Taki “pełny” w którym łóżko się przesuwa z pacjentem wewnątrz pełnego koła by chyba trochę przeszkadzał w zabiegu?
Skrót PRT mi nic nie mówi.4 kwietnia 2012 o 19:35 #51441quote użytkownik” post=2630:To są takie normalne tomografy z pełnym “kołem” czy C-Arm? Taki “pełny” w którym łóżko się przesuwa z pacjentem wewnątrz pełnego koła by chyba trochę przeszkadzał w zabiegu?
Skrót PRT mi nic nie mówi.To są normalne tomografy, jak np. ten:
http://www.panamed.pl/tl_files/panamed/ulotki/64brilliance_product_overview.pdf
które posiadają rozszerzenia pakietów klinicznych (tzw. aplikacje):
“Continuous CT (CCT)*
Aplikacja zapewnia podgląd podczas zabiegów interwencyjnych przy użyciu pedału nożnego i zdalnego ekranu. Ekspozycje, jedna na obrót w trybie pojedynczym lub ciągłym, zostają ograniczone do 240 stopni w osi centralnej poniżej pacjenta, co zapewnia ochronę rąk lekarza przed bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie RTG”.“CT Fluoroscopy Package*
Aplikacja zapewnia podgląd z niewielkim opóźnieniem dla osób wykonujących zabiegi interwencyjne (do 8 klatek na sekundę) przy użyciu pedału nożnego i zdalnego ekranu. Tryb fluoroskopii jest szczególnie przydatny podczas skomplikowanych zabiegów, przy współistniejących ruchach klatki piersiowej i brzucha”.Jeśli chodzi o skrót PRT, to znam tylko paliative radiotherapy. Chyba, że jest to skrót od: “pain radical treatment / therapy”.
Za tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik4214 kwietnia 2012 o 19:38 #51443Dzięki 🙂 Poczytam
4 kwietnia 2012 o 19:42 #51444Zdaje się, że w Twoich okolicach @Użytkowniku także podobne zabiegi wykonują:
http://www.tomograf.cieszyn.pl/2,tomografia.html
Za tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik4215 kwietnia 2012 o 00:19 #51445Warto wiedzieć, dziękuję 🙂 Tym bardziej, że to nie daleko – dwupasmówką tyle samo czasu zajmuje przejazd, ile trwa przejazd przez miasto w dzień.
Mnie to na razie nie potrzebne (czekam na efekty przejścia bólu po operacji), ale warto wiedzieć na przyszłość – no i może innym się przy okazji przyda rozeznanie w sytuacji.
Niestety, z informacji na stronie i w prasie wynika, że nie otrzymali kontraktu z NFZ, i w ramach ubezpieczenia mogą z tego skorzystać jedynie pacjenci skierowani z lokalnego szpitala, którzy wcześniej musieli być transportowani gdzie indziej – http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/w-szpitalu-slaskim-w-cieszynie-dziala-juz-rezonans-magnetycznyPrzy okazji – ciekawe komentarze pod artykułem :side:
11 listopada 2012 o 12:57 #52051Dzień dobry,
jestem lekarzem, który wykonuje te zabiegi w Lublinie. Nie jest potrzebny do tego specjalny tomograf. Rola urządzenia sprowadza się do ustalenia lokalizacji miejsca wkłucia i kontroli pozycji igły. Zabieg nie jest bolesny, trwa ok. 15 minut, nie ma istotnych powikłań, pomaga ok. 3/4 pacjentów. Zapraszam. W razie pytań proszę pisać – siczek@wp.pl.
Pozdrawiam,
Maciej SiczekZa tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik42111 listopada 2012 o 17:20 #52055tak z ciekawosci lekarze jakiej specjalnosci wykonuja takie zabiegi? o anestezjologach i neurochirurgach wiem,
Pozdrawiam :cheer:
11 listopada 2012 o 19:58 #52056Ja jestem radiologiem. W Niemczech, gdzie uczyłem się tej metody, przedstawiciele właśnie tej specjalności wykonują okołokorzeniową terapię bólu. Kwestia dostępu do sprzętu (aparatu TK).
Pozdrawiam,
MSZa tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik4217 lutego 2014 o 20:38 #53759Spinal Injections – OrthoInfo
Link: http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00560
Opis: opis różnego rodzaju iniekcji kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C
- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.