MRI kręgosłupa piersiowego
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek piersiowy › MRI kręgosłupa piersiowego
- Ten temat ma 5 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 8 years, 1 month temu przez
uzytkownik421.
-
AutorWpisy
-
30 stycznia 2015 o 11:37 #48084
Witam serdecznie,
bardzo proszę o przełożenie poniższego wyniku na prostszy język. Czy zmiany są poważne?
Wynik kobiety, lat 42.Zaawansowana, wielopoziomowa dyskopatia widoczna na szczycie kifozy piersiowej kręgosłupa w odcinku od Th5/Th6 do Th8/Th9.
Na poziomie Th5/Th6 widoczna jest przyśrodkowo – lewoboczna przepuklina krążka m/k, powodująca ucisk i modelowanie przedniej powierzchni rdzenia piersiowego, od strony lewej. Uciśnięty jest korzeń brzuszny nerwu rdzeniowego Th6 po stronie lewej.
Pośrodkowo – lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego Th6/Th7, powodująca ucisk na worek oponowy oraz na przednią powierzchnię rdzenia piersiowego po stronie lewej. Przepuklina uciska na korzeń brzuszny lewego nerwu rdzeniowego Th7 oraz zwęża otwór m/k Th6/Th7 po stronie lewej, z odcinkowym uciskiem na nerw rdzeniowy Th7.
Kolejna, podobna, pośrodkowo – lewoboczna przepuklina krążka m/k widoczna jest na poziomie Th7/Th8 – powoduje ona ucisk na worek oponowy, przednią powierzchnię rdzenia piersiowego po stronie lewej oraz zwęża lewy otwór międzykręgowy, z uciskiem na nerw rdzeniowy Th8 po stronie lewej.
Na poziomach Th8/Th9 oraz Th10/Th11 widoczne są umiarkowane, pośrodkowe przepukliny krążków m/k, które powodują ucisk na worek oponowy.
Przyśrodkowo – lewoboczna przepuklina krążka m/k Th11/Th12, z uciskiem na worek oponowy.
Krążki m/k Th5/Th6, Th6/Th7, Th7/Th8 oraz Th8/Th9 wykazują obniżenie wysokości i wyraźne obniżenie sygnału w obrazach T2-zal., o cechach degeneracyjnej dehydratacji.
Wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego w postaci wyostrzenia krawędzi trzonów kręgowych i drobnych osteofitów brzeżnych. Drobne guzki Schmorla w obrębie powierzchni granicznych trzonów kręgowych Th10 – Th12.
Poza tym obraz kręgosłupa w odcinku piersiowym, kanału kręgowego i rdzenia piersiowego w granicach normy.30 stycznia 2015 o 12:23 #56351Zmian dużo. A jakie są objawy , które z powodowały wykonanie MRI ?
Bo zmiany to jedno a objawy to czasami zupełnie co innego.Za tą wiadomość podziękował(a): togolina30 stycznia 2015 o 12:26 #56352Miałam dwa wypadki, robiłam MRI całego kręgosłupa.
Ogólnie ciągły ból w plecach, słabość w nogach szczególnie przy wchodzeniu po schodach, niemożność dłuższego stania. Ale przede wszystkim ból, 24 h, nie mogę spać normalnie, muszę podkładać pod piersi wałek, żeby troszkę sobie ulżyć.
W MRI odcinka szyjnego i lędźwiowego też są duże zmiany, jednak ucisk rdzenia jest tylko w piersiowym. W szyjnym są przepukliny uciskające worek oponowy a w lędźwiowym dodatkowo korzenie w jednym odcinku.30 stycznia 2015 o 15:40 #56354Jeśli chodzi o nogi, a są zmiany w odcinku lędźwiowym, to proponowałbym przede wszystkim przeanalizować MRI odc. lędźwiowego. Wydaje mi się, że ucisk w odc. piersiowym musiałby być bardzo poważny, żeby powodował problemy z nogami, i że powodowałby jednocześnie wtedy problemy ze wszystkim co jest poniżej miejsca ucisku (czyli poniżej połowy odcinka piersiowego), a nie tylko z nogami.
Ucisku na rdzeń w odcinku lędźwiowym nie ma, ponieważ w tym odcinku nie ma rdzenia kręgowego – na górze odcinka lędźwiowego rdzeń zmienia się w tzw. “koński ogon” (to miejsce nazywa się “stożek rdzenia”), tzn. rozdziela się na poszczególne nerwy które dalej już biegną jako splot nerwów a nie jako rdzeń kręgowy. Symptomatyczne są zazwyczaj w odcinku lędźwiowym zwężenia otworów międzykręgowych przez które korzenie nerwowe opuszczają kanał rdzeniowy (zwężenia spowodowane uszkodzeniem dysków, przerostem stawów, osteofitami, itp.), powodujące ucisk tych korzeni.
Unerwienie czuciowe z poszczególnych poziomów kręgosłupa można sprawdzić wyszukując np. w Google obrazy dla hasła “dermatomes” (dermatomy) (przykład jak szukać: http://lmgtfy.com/?q=dermatomes) – na tych obrazkach widać, w których rejonach może występować ból spowodowany opisanymi w przedstawionym rezonansie odcinka piersiowego uciskami na korzenie nerwowe. Dodatkowo warto poczytać jaka jest różnica między korzeniami brzusznymi a grzbietowymi (jedne odpowiadają za unerwienie czuciowe (dermatomy), drugie za unerwienie ruchowe – czyli mięśni (miotomy)), np. w słowniczku https://drkregoslup.pl/forum/edukacja-i-wiedza/artykuly-literatura-publikacje-filmy/slowniczek-pojec-zwiazanych-z-kregoslupem-681 .
Pozdrawiam
- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C
Za tą wiadomość podziękował(a): togolina30 stycznia 2015 o 20:59 #56356Podam opisy MRI pozostałych odcinków, może jako obraz całości coś więcej powie:
Kręgosłup lędźwiowy
Niewielkie pogłębienie fizjologicznej lordozy. Na poziomie L4/5 widoczna jest pośrodkowo – dwuboczna wypuklina krążka m/k uciskająca worek oponowy, zwężająca oba otwór m/k i przylegająca do obu korzeni nerwowych. Na poziomie L5/S1 widoczna jest pośrodkowo – lewoboczna wypuklina krążka m/k uciskająca worek oponowy i zwężająca lewy otwór m/k. Dodatkowo na poziomie L5/S1 ucisk na tylną powierzchnię worka oponowego powodują pogrubiałe więzadła żółte.
Niewielkie osfteofity krawędzi trzonów kręgowych. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Drobne guzki Schmorla płytek granicznych trzonów kręgów Th11-L4. Poza tym bez zmian.
Kręgosłup szyjny
Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej z nieco kyfotycznym ustawieniem w odcinku C4-C6. Na poziomie C5/C6 widoczna jest pośrodkowo – prawoboczna i skierowana nieco do góry wypuklina ( protruzja ) krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Na poziomie C6/C7 widoczna jest szerokopodstawna pośrodkowa zbaczająca na lewo wypuklina ( protruzja ) krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. W części tylnej wypuklin widoczne jest ogniskowe podwyższenie sygnału, które może odpowiadać świeżemu pęknięciu pierścienie włóknistego. Krążki C5/C6 i C6/C7 wykazują obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu ( dehydratacja ). Drobne osteofity przednich części krawędzi trzonów C3 – C6. Poza tym bez zmian.Chyba w stosunku do tych dwóch opisów jednak ten piersiowy jest najgorszy ?
30 stycznia 2015 o 23:03 #56358quote togolina” post=8103:Chyba w stosunku do tych dwóch opisów jednak ten piersiowy jest najgorszy ?Który jest najgorszy, to tylko Ty możesz powiedzieć, po tym jak czujesz. Jeśli największym problemem jest ból odc. piersiowego, to piersiowy. Natomiast za problemy z nogami przypuszczam że jednak prawdopodobnie odpowiadają u Ciebie opisane zmiany w odcinku lędźwiowym. Tak że moim prywatnym, nie medycznym zdaniem, to ból piersiowego to jedna sprawa, a problemy z chodzeniem to może być zupełnie odrębna sprawa – odcinka lędźwiowego. Gdyby w lędźwiowym nie wyszło to co Ci wyszło w opisie MRI, to można by gdybać skąd problemy z nogami, a w przypadku takiego opisu, w pierwszej kolejności stawiałbym na lędźwiowy jako przyczynę problemów z nogami. Proponuję przeczytać przykładowo artykuł https://drkregoslup.pl/diagnostyka-stenozy-ledzwiowej/stenoza-ledzwiowa/diagnostyka-stenozy-ledzwiowej i porównać z nim swoje objawy dotyczące nóg. Moim zdaniem lekarz mający doświadczenie w operacyjnym leczeniu kręgosłupów oraz ewentualnie solidny neurolog powinien obejrzeć dokładnie obrazy z tych badań MRI, zrobić dodatkowe badania i zadecydować co dalej.
- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C
- Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.