Obrzęk szpiku kostnego [ BME = BML ]
Strona główna › Fora › Edukacja i wiedza › Diagnostyka obrazowa › Obrzęk szpiku kostnego [ BME = BML ]
- Ten temat ma 8 odpowiedzi, 4 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 4 years, 4 months temu przez
anton.
-
AutorWpisy
-
27 maja 2013 o 20:32 #47754
Zakładam osobny temat dla tego pojęcia. Celem tematu jest zgromadzenie informacji dotyczących tytułowego pojęcia, i wyjaśnienie występowania pod kątem schorzeń kręgosłupa.
Poniżej znajdują się fragmenty przetłumaczone ze stron anglojęzycznych. Proszę nie traktować tego jako spójny i wiarygodny tekst. Przy każdym zdaniu podaję źródło.
Nazwa: obrzęk szpiku kostnego
Nazwa angielska: bone marrow edema
Skrót angielski: BME“Szpik kostny (łac. medulla ossium) – miękka, silnie ukrwiona, mająca gąbczastą konsystencję tkanka znajdująca się wewnątrz jam szpikowych kości długich oraz w małych jamkach w obrębie istoty gąbczastej kości. Masa całego szpiku u osoby dorosłej wynosi około 2,5 kg.”
W trzonach kręgów występuje szpik kostny czerwony (łac. medulla ossium rubra)
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpik_kostny
Pojęcie “obrzęk szpiku kostnego” po raz pierwszy pojawiło się w 1988 roku, użyte przez Wilson’a i współpracowników (źródło: http://www.isakos.com/innovations/niall.aspx (The authors termed this condition bone marrow edema because of “the lack of a better term and to emphasize the generic character of the condition”)). Nie było znane przed pojawieniem się badania metodą rezonansu magnetycznego (źródło: http://www.livestrong.com/article/254167-what-is-bone-marrow-edema/). W badaniu obrazowym MRI obrzęk charakteryzuje się obszarem o zmniejszonej intensywności w sekwencjach T1-zależnych i o zwiększonej intensywności w sekwencjach T2-zależnych. (Opis sekwencji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazowanie_metod%C4%85_rezonansu_magnetycznego , Przykładowe obrazy obszaru o zmienionej intensywności w trzonach kręgów: http://www.scanlab.pl/menu/edukacja/ciekawe-przypadki/klasyfikacja-modic/76/ )
Obszary kości objęte obrzękiem szpiku kostnego są obszarami w których występuje zwiększona ilość płynu w stosunku do pozostałej części kości. Powodem obrzęku szpiku kostnego jest zazwyczaj uraz mechaniczny kości. Według raportów International Society of Arthroscopy, Knee Surgery & Orthopaedic Sports Medicine, większość obrzęków szpiku kostnego leczy się samoistnie w ciągu 12 miesięcy od urazu, jednak 10 do 15% pacjentów ma nadal obrzęk szpiku kostnego 2 lata po urazie. Znaczenie i długotrwałe skutki obrzęku szpiku kostnego są nadal badane (źródło: http://www.livestrong.com/article/254167-what-is-bone-marrow-edema/ , http://www.isakos.com/innovations/niall.aspx)
W artykułach pojęcie “bone marrow edema” występuje często z pojęciem “bone bruise”. Cyt:
“A bone bruise can be defined as traumatic bone marrow edema associated with microfractures of the trabeculae.“, wolne tłumaczenie: “Określenie “bone bruise” może być zdefiniowane jako pourazowy obrzęk szpiku kostnego występujący wraz z mikropęknięciami beleczki kostnej.” (Definicja beleczki kostnej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beleczka_kostna).Obrzęk szpiku kostnego jest często diagnozowany przy osteoartrtozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów) (Źródło: http://www.diagnosticimaging.com/articles/bone-marrow-edema-aids-diagnosis-and-prognosis)
Obrzęk szpiku kostnego jest odwracalny w przypadku “bone bruise” (nie znam polskiej nazwy) oraz algodystrofii (opis algodystrofii: http://ortopeda.mielec.pl/ortopedia/opracowania/82-algodystrofia), ale w przypadku osteoartrozy daje złe rokowania. (źródło: http://www.diagnosticimaging.com/articles/bone-marrow-edema-aids-diagnosis-and-prognosis)
Grupa Modic’a sklasyfikowała zmiany szpiku kostnego w zależności od intensywności sygnału w badaniu rezonansem magnetycznym. “Obrzęk szpiku kostnego” jest typem 1 zmian wg. Modic’a. (źródło: http://spinwarp.ucsd.edu/neuroweb/Text/sp-700.htm , ” This first reaction of bone marrow edema and vascular congestion, called Type 1 change, is hypointense on T1 and hyperintense on T2-weighted images. “, http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/AJR.09.4134).
W przypadku vertebroplastyki i kifoplastyki “obrzęk szpiku kostnego” występuje wokół wstrzykniętego w kość materiału. (źródło: http://cds.ismrm.org/protected/11MProceedings/files/ISMRM2011-8345.pdf). W tych przypadkach z czasem ustępuje. Jeśli raz ustąpi – nie pojawia się ponownie. (źródło: http://www.ajnr.org/content/27/5/983.long )
W chwili obecnej nie ma żadnych metod leczenia “obrzęku szpiku kostnego”. Wyleczenie się kości, jeśli następuje, następuje samoistnie. (Źródło: http://www.wisegeek.com/what-is-bone-marrow-edema.htm )
Uf. Na razie tyle.
Do wyjaśnienia:
– czy “obrzęk szpiku kostnego” w przypadku kręgosłupa może być spowodowany wstawieniem klatek międzytrzonowych, śrub lub innych implantów? czy w przypadku kręgosłupa z czasem się leczy, czy tylko z czasem pogarsza? czy występuje u wszystkich pacjentów po implantacji ? czy prawdziwa jest odpowiedź na stronie http://wiki.answers.com/Q/What_is_Reactive_bone_marrow_edema_within_the_l5_pedicles_bilaterally_mean na temat reaktywnego charakteru obrzęku szpiku kostnego ?Za tą wiadomość podziękował(a): aiga2527 maja 2013 o 22:27 #52650Absolutnie dziękuję za rozwinięcie tematu:) myślałam o osobnym wątku na ten temat, bo nie jest to obecnie zjawisko opisane dokładnie i rozpoznane, a przez to bardzo ciekawe… no i niestety dotyczy na pewno nie tylko mnie…
Pozdrawiam
- Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
28 maja 2013 o 18:39 #52651Skąd powstaje ból, gdy mamy odczynienia z BME? Jak to leczyć, i czy w ogóle?
Zaczerpnięte ze stron anglojęzycznych: http://en.allexperts.com/q/Neck-Injury-2727/2008/4/Spinal-Bone-Marrow-Edema.htm, http://www.ehow.com/about_6710097_treatment-bone-marrow-edema.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2329633/
http://www.livestrong.com/article/254167-what-is-bone-marrow-edema/
http://www.wisegeek.org/what-are-the-causes-of-bone-marrow-edema.htm
disease.disease.com/Signs/Edema/Bone-Marrow-Edema.html, http://topics.wisegeek.org/topics.htm?marrow-edema#Proszę nie sugerować się tekstem (jest on czysto poglądowy i niezdarnie tłumaczony), gdyż wyszedł on z pod klawiatury pacjenta, a nie lekarza…
Obrzęk szpiku kostnego można zobaczyć w sygnale MRI ponieważ pęcznienie powoduje zwiększony sygnał przez zwiększenie wody szpiku kostnym. Szpik kostny znajduje się centralnie w kości i niesie związki odżywcze niezbędne do wspierania procesów metabolicznych wewnątrz kości.
Dyski odżywiane są poprzez proces pompowania krwi z szpiku kostnego w poprzek płyt montażowych (?) z kręgu na dysk. W związku z tym, jeżeli istnieje obrzęk w szpiku może to spowodować wzrost pęcznienia w dysku, a także, lub co najmniej bardziej podrażnienie chemiczne rannego już dysku.
Powstały ból powodowany jest przez wybrzuszanie się dysku. Drętwienie stóp jest spowodowane przez dysk, który naciska na korzenie wychodzących nerwów / rdzenia kręgowego, lub podrażnienie chemiczne opuszczających korzenie nerwowe / rdzenia kręgowego ze względu na stan zapalny w okolicy. Stan pogarsza się wraz ze wzrostem wybrzuszenia dysku. Najczęstsze dotknięte korzenie nerwowe to L4, L5 i S. L4 odczuwa się na wewnętrznej stronie stopy, L5 na górze, w pobliżu dużego palca, S1 na zewnątrz i na spodzie stopy. Aby zrozumieć pełniej temat należy dowiedzieć się o rodzajach bólów i poznać różnice pomiędzy nimi np. różnice między korzeniowym bólem, bólem sclerotogenous (?) i neurologicznym bólem.Obrzęk szpiku kostnego nie jest chorobą, w rzeczywistości jest to oznaka wielu różnych stanów i chorób. Przykłady:
Zmiany w kości, jak w przypadku złamania, mikrouszkodzeń w strukturze kości powodują obrzęk szpiku kostnego. Urazy więzadeł mogą doprowadzić również do tego stanu i takiej reakcji ze strony szpiku. Obrzęk szpiku kostnego jest oznaką zapalenia błony maziowej. Stan ten też występuję w czasie choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenie stawów, osteoporozy i innych chorób kości.
Obrzęk szpiku kostnego jest również oznaką raka szpiku kostnego. Obrzęk szpiku kostnego jest czasami oznaką choroby białaczki.
Leczenia obrzęku szpiku kostnego dotyczy gromadzenia się płynu w szpiku kostnym. Prawidłowe leczenie urazów kości, stawów i więzadeł mogą zmniejszyć zakres obrzęku szpiku kostnego. Leki przeciwbólowe i bezpośrednie zastrzyki sterydowe mogą zmniejszyć obrzęk, ale nie wyeliminować przyczyny obrzęku szpiku kostnego. Zabiegi chirurgiczne mogą złagodzić ból, gojenie drobnych pęknięć, usunąć guzy ze szpiku kostnego, które mogą wyeliminować obrzęk szpiku kostnego w ogóle.
Z mojego totalnie niemedycznego punktu widzenia, po zapoznaniu się w stopniu powiedzmy minimalnym z tematem wydaje się, że operacje kręgosłupa, w których wstawiane są różnego rodzaju implanty mogą w jakimś tam stopniu prowadzić do urazów kości, a co za tym idzie właśnie obrzęku szpiku… wysunięta hipoteza powtarzam jest czysto teoretyczna i nie potwierdzona żadnymi materiałami medycznymi. Nie ma źródeł podwiązujących BME z operacjami na kręgosłupie (albo nie potrafię ich znaleźć)…- Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
Za tą wiadomość podziękował(a): uzytkownik42128 maja 2013 o 19:57 #52652Jeszcze pytanie mnie nurtuje: jak się ma BME, a planowana operacja, podczas której wszczepiane są implanty w postaci śrub transpedikularnych i pręty? Czy jedno drugiemu nie przeszkadza? Ciekawe…
- Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
28 maja 2013 o 20:41 #52654Coś więcej o samych kościach, po polsku:
http://patomorfologia-cmuj.pl/sites/default/files/Kosci_konspekt.pdf
Na stronie 11-tej są testy, np:
quote :Awansowałeś: zostałeś dowódcą plutonu osteoblastów, który jako jeden z pierwszych pojawił się na rubieży dopiero co formującego się modzelu kostnego (callus) w miejscu gojącego się złamania. Swoim podkomendnym wydajesz natychmiast polecenie:- produkować kolagen
- resorbować kość
- syntezować osteoid
- wydzielać cytokiny
- proliferować
Artykuł opisujący prędkość zmian pomiędzy typami Modic’a u 17 pacjentów zoperowanych przez zastosowanie instrumentacji (śrub) do likwidacji ruchu pomiędzy sąsiednimi trzonami. U 4 pacjentów zmiany Modic’a Typu 1 przekształciły się w typ 2, u pozostałych 13tu zmiany Modic’a typu 1 przekształciły się w typ 2.
Obrzęk szpiku kostnego występuje również w przypadku złamań kręgów. Widoczny jest w badaniu MRI złamania świeżego, niewidoczny w badaniu MRI złamania wygojonego. (Źródło: http://www.mp.pl/program_edu/osteoporoza_5.php , a dokładniej komentarz do przypadku drugiego)
28 maja 2013 o 21:28 #52655Generalnie jak już napisano obrzęk szpiku to zmiany Modica w MRI. Często jest to odpowiedź na drażnienie sąsiednich trzonów przez zdegenerowany, sztywny dysk. Typ I bardzo często współistnieje z bólem. Tyle od siebie, chociaż powyżej temat został potraktowany superszczegółowo.
- dr hab. Grzegorz Miękisiak, prof. nadzw.
specjalista neurochirurg
Specjalistyczny Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Umów wizytę we Wrocławiu
Za tą wiadomość podziękowali: aiga25, uzytkownik42129 maja 2013 o 15:32 #52656Film w temacie. Dotyczy kolana, ale myślę, że wiele rzeczy się pokrywa.
16.Bone Marrow Edema Pattern around the Knee Excluding—Kyung Jin Suh
https://www.youtube.com/watch?v=xcz75eQxxpM
Opis choroby Paget’a wymienionej w filmie jako jeden z możliwych czynników zaburzenia struktury kości:
1) http://www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=328
2) http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0006/55626/57-03_064-069.pdf
Intensywny sygnał typu BME kości przy stawach krzyżowo biodrowych może wskazywać na aktywny stan zapalny w tym rejonie (ang. sacroiliitis (http://en.wikipedia.org/wiki/Sacroiliitis) – nie znam polskiej nazwy, źródło: http://www.asas-group.org/education/ASAS-handbook.pdf , strona 7)
W przypadku vertebroplastyki przezskórnej, wg. niektórych opracowań, im większe cechy obrzęku szpiku kostnego leczonego cementowaniem kręgu przed zabiegiem, tym większa ulga w bólu w wyniku zabiegu – (źródło: http://radiology.rsna.org/content/239/1/195.full.pdf , “Our results suggest that the more extensive the bone marrow edema pattern is in the treated vertebra, the greater the pain relief provided by PVP will be. This
finding supports the idea that the presence of bone marrow edema is useful for selecting the vertebra to be treated“)
Pojęcie Bone marrow edema (BME) jest używane przez radiologów zamiennie z Bone marrow lesion (BML)
źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=xE8ksOAk8cI
(Drs. Peter Sharkey and Steven Cohen present their findings on Subchondral Bone Marrow Edema: Clinical Importance, Pathophysiologyand Potential Treatment Pathway)
Pytania postawione wyżej nadal pozostają bez odpowiedzi, temat otwarty. Szczególnie: BME wskutek i/lub po instrumentacji kręgosłupa: przyczyny, diagnostyka, rokowania.
15 października 2018 o 22:23 #63471Witam.
Zrobiłem MRI stawów K-B i w sumie bez sensacji ale:
Szpary stawowe stawów krzyżowo-biodrowych o równych, gładkich obrysach i zachowanej szerokości.
W sąsiedztwie górno-przedniej części szpary stawowej prawego stawu krzyżowo-biodrowego w obrębie kości
krzyżowej ślad obrzęku szpiku kostnego, w pierwszej kolejności sugerujący obecność zmian przeciążeniowych, w
pozostałym zakresie zmian obrzękowych szpiku kostnego w sąsiedztwie powierzchni stawowych stawów krzyżowobiodrowych
nie uwidoczniono.1.Czy taka zmiana może boleć?
2.Czy ma to jakiś związek z takimi zmianami z odcinka L-S
W sąsiedztwie blaszek granicznych przestrzeni L5-S1 ślad przebudowy tłuszczowej szpiku kostnego -zmiany
degeneracyjne Modic IIOczywiście odcinek L-S jest dużo bogatszy w zmiany ale czytając wpisy wyżej zauważyłem to:
“Intensywny sygnał typu BME kości przy stawach krzyżowo biodrowych może wskazywać na aktywny stan zapalny w tym rejonie” oraz
“Obrzęk szpiku kostnego jest oznaką zapalenia błony maziowej. Stan ten też występuję w czasie choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenie stawów, osteoporozy i innych chorób kości”
Czy łączy coś zmiany Modica || z “ślad obrzęku szpiku kostnego”.z stawów K-B
Bóle stawowe ( głównie małe stawy rąk) mam często.
Pytam ponieważ odcinek L-S nie kwalifikuje się na operację. Miałem blokadę L5-S1 trochę lepiej ale ja prawie w ogóle teraz nie siedzę. Ale dolny odcinek kręgosłupa po stronie prawej jak bolał tak boli pomimo dwóch blokad stawu K-B. Pisałem o tym tutaj http://forum.drkregoslup.pl/forum/terapia-bolu/2575-iniekcje-blokady-diagnostyczne-i-lecznicze?start=4814 listopada 2018 o 21:54 #63664Czy przy ( bólu) występuje obrzęk szpiku kostnego w stawie K-B można stosować metodę RFA lub PRFA? Czy ma to szansę powodzenia?
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.