Pytanie o biomechanikę kręgosłupa.
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek szyjny › Pytanie o biomechanikę kręgosłupa.
- Ten temat ma 10 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 10 years temu przez
uzytkownik42.
-
AutorWpisy
-
14 lutego 2013 o 20:54 #47708
Dręczy mnie takie pytanie. Przy ruchach takich jak na obrazku:
Przy zgięciu głowy do dołu wiemy, że dysk ‘przemieszcza” się do tyłuNatomiast jak sprawa wygląda przy takich ruchach:
Jeżeli obracamy głowę np. w lewą stronę dysk “uwypukla” się w prawą czy w lewą stronę?16 lutego 2013 o 07:07 #52405Moim zdaniem w przypadku osob chorych najprawdopodbniej tam gdzie pekniecie pierscienia czyli po najkrotszej oporu linii hehe 🙂 a w przypadku osob zdrowych rzeklbym ze symetrycznie, okrężnie z lekką przewagą na stronę przechylaną. A to ma jakies znaczenie?
Pozdr
Za tą wiadomość podziękował(a): suchy17 lutego 2013 o 15:32 #52408Pytanie było z czystej ciekawości. Zastanawia mnie po prostu w którą stronę przemieszcza się jądro miażdżyste, gdy np. pływam kraulem i przechylam na lewą stronę głowę. Pzdr
18 lutego 2013 o 17:36 #52409Moim zdaniem pytanie ciekawe, i ogólnie zagadnienie ciekawe co dzieje się z dyskami przy różnych ruchach. Liczę na to, że w najbliższych miesiącach/latach zostanie na ten temat opublikowanych więcej informacji, dzięki badaniom przy użyciu dynamicznego MRI w czasie rzeczywistym. Dla mnie temat o tyle istotny, że przy skrzywieniach kręgosłupa chyba kierunki i stopień odkształcenia dysków przy ruchach są w dużej części niewiadomą, a do tego większą jeśli np. dysk był operowany, a stawy czy więzadła nie do końca symetryczne lub sprawne.
Pozdrawiam
18 lutego 2013 o 22:26 #52410“Przewalając” internet można natknąć się w większości na info co się dzieje z dyskiem podczas zgięcia i odchylania, natomiast o skręcie raczej ani słowa (możliwe, że taki ruch nie wywołuje za dużej szkody). W każdym razie na moją prostą logikę podczas skrętu w lewo, większa siła oddziaływuję na stronę przeciwną dysku i analogicznie skręcająć głową w prawo czy też skręcając tułów jeżeli chodzi o odcinek lędźwiowy.
20 lutego 2013 o 03:33 #52411quote Suchy” post=3762:“Przewalając” internet można natknąć się w większości na info co się dzieje z dyskiem podczas zgięcia i odchylania, natomiast o skręcie raczej ani słowa (..)Może coś z tego wydedukujesz odnośnie skrętu:
http://wings.buffalo.edu/eng/mae/courses/417-517/Orthopaedic%20Biomechanics/Lecture%2012.pdf
Wygląda na treściwe opracowanie. Szkoda, że nie jako film/animacja.Podobnie tutaj:
http://123seminarsonly.com/Seminar-Reports/030/51354258-Cervical-Biomechanics-1-1.pdfi tutaj
http://www.spinerf.org/sites/default/files/journal/Banton%20Biomechanics.pdfUzupełnienie o mięśnie odcinka szyjnego:
http://www.ipmr.kmu.edu.pk/sites/ipmr.kmu.edu.pk/files/Lectures/BIO-MECHANICS%20OF%20CERVICAL%20SPINE%20MUSCLES.pdfOpis testów:
http://www.scottsevinsky.com/pt/reference/special_tests_ue.pdfJakby Ci się chciało, to przetłumacz jako poglądowy artykuł na j. polski na forum 🙂 Chętnie przeczytam
Trochę mniej związane z tematem:
http://www.ntu.edu.sg/home/mecteo/Conference/CP_28FP.pdfhttp://www.mate.tue.nl/mate/pdfs/6700.pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs/19657/InTech-Biomechanics_of_the_craniovertebral_junction.pdf
Pozdrawiam
EDIT: Jeszcze jedno:
cyt. “Some clinical restraint in applying axial pressure to the cervical spine may be advised because this may exacerbate cervical radiculopathy if it is present. Therefore, the test may be “modified” to be performed without axial pressure. By maximally extending and rotating the neck toward the involved side, the neuroforamen are narrowed and may reproduce the patient’s symptoms. Improvement or relief of symptoms may occur when the patient then flexes and rotates the neck to the opposite side, as this opens up the neuroforamen. “http://www.airnecktraction.com/testing-radiculopathy.html
Za tą wiadomość podziękował(a): suchy20 lutego 2013 o 19:11 #52419Dzięki użytkowniku za linki, jednak niestety i tam nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. Widocznie te ruchy nie są takie straszne dla kręgosłupa, jeżeli nigdzie o tym nie piszę.
20 lutego 2013 o 20:31 #52420quote Suchy” post=3772:(..) niestety i tam nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie (..)A czy ostatni cytat, z poszerzonym testem Spurlinga, nie sugeruje że opisywany przez Ciebie ruch przy pływaniu jednak może być symptomatyczny ?
http://sitemaker.umich.edu/fm_musculoskeletal_shoulder/spurling_s_test
Skrócony opis testu:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20678865
Niestety nie mam już dostępu do pełnych wersji na ElsevierOpis testu na Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Spurling%27s_testNiestety, nie jest napisane, czy rotacja powoduje zwężenie otworów międzykręgowych poprzez przesunięcie kręgów względem siebie na stawach, czy rotacja powoduje również odkształcenie dysku. Domyślam się, że tyłozgięcie powoduje wypchnięcie dysku, a rotacja zwężenie kostne kanału poprzez zmianę ułożenia kręgów względem siebie. Jakkolwiek mogę się oczywiście mylić.
Stopień rotacji na jaką pozwalają stawy kręgów odcinka szyjnego w stosunku do innych odcinków jest przedstawiony na drugim obrazku na stronie http://www.maitrise-orthop.com/corpusmaitri/orthopaedic/mo70_maigne_thoracolumbar/index.shtml
Niestety nie ma na tym obrazku 2 sąsiednich kręgów podczas rotacji, i nie widać co się dzieje z otworami międzykręgowymi.Skrót tekstu na temat MRI wykonywanego podczas rotacji:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1356689X10001724Jeszcze BARDZO teoretyczny i poglądowy materiał na temat rotacji kręgów:
http://europepmc.org/articles/PMC2899509//reload=0;jsessionid=kbUWpGFqhXOFyny8HxkH.0Pozdrawiam
21 lutego 2013 o 20:42 #52425Podczas pływania nie czuję bólu, ani nawet jak zrobiłem teraz test to nie poczułem objawów. Mi chodzi głownie o to jak zachowuje się jądro miażdżyste u większości osób nie koniecznie mających problem z dyskami. Wiemy, że przy pochylaniu się jądro miażdżyste naciska na tył “ściany” dysku. Ciekawiło mnie czy są podobne zależności przy rotacji. Wychodzi na to, że nie ma takich, albo są to tak małe siły, że nie za bardzo się to bada.
21 lutego 2013 o 22:06 #52426Chyba jest tak jak piszesz. Rotacja szyi odbywa się głównie na kręgu obrotowym, na pozostałych w dość małym stopniu. Sama rotacja raczej nie powoduje uwypuklania zdrowego dysku (brak takich informacji w znalezionych publikacjach), natomiast wychodzi na to, że przy dyskopatii może dodatkowo zwężać kanały, i powodować ucisk na nerwy. Czy symetrycznie, to pewnie zależy od kształtu przepukliny. Czy przy symetrycznej przepuklinie przy rotacji oba otwory się zwężają, czy jeden rozszerza a drugi zwęża – nie wiem :unsure: Przypuszczam, że rozszerza się otwór po stronie w którą skręcamy szyję, a przeciwległy zwęża.
Rotacja na kręgach:
C1/C2 – do 45 stopni (co daje około 50% pełnego zakresu obrotu szyi)
C2/C3 – do 9 stopni
C3/C4 – do 12 stopni
C4/C5 – do 12 stopni
C5/C6 – do 14 stopni
C6/C7 – do 10 stopniNa Spine-Health nie ma informacji, żeby rotacja powodowała zwężanie otworów międzykręgowych – piszą, że przy stenozie kanałów międzykręgowych szyjnych spowodowanej przerostem stawów ból występuje np. przy odgięciu głowy do tyłu (link: http://www.spine-health.com/conditions/spinal-stenosis/cervical-foraminal-stenosis). Co więc dokładnie daje rotacja w teście Spurlinga – nadal nie wiem :unsure:
Ktoś może wie?W badaniu przeglądowym opisanym w opracowaniu http://www.necksolutions.com/What-is-the-Best-Way-to-Apply-the-Spurling-Test-for-Cervical-Radiculopathy.pdf rotacja ma istotne znaczenie, cyt. “The highest paresthesia levels were reported after applying extension, rotation, and axial compression”. Pomysł rotacji przy teście pochodzi ponoć z książki “Clinical Biomechanics of the Spine”, napisanej przez Panjabi MM. Może tam jest też opis co daje rotacja.
28 lutego 2013 o 08:34 #52439Tak sobie myślę, że jeżeli średnia rotacja kręgów szyjnych to ok. 10 stopni, czyli ok.2,8% z 360 stopni, to w teorii wymiar kanałów międzykręgowych też chyba zmienia się o maksymalnie 2,8% (zależnie jeszcze od osi obrotu, ustawienia stawów, itp.).
W tym artykule opisane są różnice w rotacji kręgów w zgięciu i przeproście, chorych i zdrowych, itp. – link http://inside.mines.edu/~whoff/publications/2003/AAOS_Spinal.pdf
Natomiast w tym opracowaniu opisana jest dość dokładnie biomechanika odcinka szyjnego, dużo jest na temat rotacji, są rysunki. Niestety link jest tylko do skrótu, pełną wersję można pobrać np. przez uczelnię – wiele uczelni w Polsce ma dostęp do materiałów Elsevier OnLine za darmo w ramach bibliotek uczelnianych. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268003300000346
Pozdrawiam
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.