WYNIK BADANIA RADIOLOGICZNEGO
Strona główna › Fora › Schorzenia i urazy kręgosłupa › Odcinek lędźwiowy › WYNIK BADANIA RADIOLOGICZNEGO
- Ten temat ma 1 odpowiedź, 1 odpowiedź, a ostatnio został zaktualizowany 11 years, 6 months temu przez
uzytkownik42.
-
AutorWpisy
-
22 września 2011 o 17:24 #4737123 września 2011 o 21:50 #49921
Cześć
Moja nie-lekarska odpowiedź:
Lepiej by było gdybyś wkleił zdjęcie zamiast opisu. Tutaj jest kilka wskazówek jak przenieść kliszę do komputera, jeśli nie robiłeś badania na cyfrowym RTG i nie masz wyników na płytce CD: https://drkregoslup.pl/forum-dyskusyjne/pozostale-tematy/inne/diagnostyka-solidne-skanowanie-klisz-rtg
Na podstawie opisu można wnioskować, że zdjęcie dotyczyło Tronu z guzkami Schmorll’a, co nie jest tematem związanym z kręgosłupem.
Natomiast gdyby chodziło o guzki Schmorl’a (http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Georg_Schmorl), i trzony kręgów, to już bardziej.Nie wiadomo na podstawie zamieszczonego przez Ciebie opisu ile tych guzków jest, jakiej wielkości, na ile zniekształcają blaszki graniczne, czy zniekształcają kręgi, czy są intensywnością skupione głównie wokół L5/S1, czy rozsiane równomiernie po całym kręgosłupie, itd. – trzeba się dużo domyślać, co kompletnie nie ma sensu.
Według archeologów (http://www.amarnaproject.com/pages/recent_projects/excavation/south_tombs_cemetery/2005.shtml) guzki w trzonach kręgów znalezionych w wykopaliskach, świadczą o tym, że osoba była robotnikiem pracującym ciężko fizycznie.
Cyt.”Schmorl’s nodes are indentations in the upper and lower surfaces of the vertebral bodies, which tend to form in the centre of the vertebral body surface (Plate 15, right), most commonly in the lower thoracic vertebrae (Hilton et al 1976). Schmorl’s nodes can result from herniation of the intervertebral discs, with subsequent pressure exertion of the contents of the disc onto the vertebral body surface (Rogers 2000). When the disc contents enter the vertebral body, necrosis (death) of the surrounding tissue may result. Herniation of the discs only occurs if sufficient axial compressive forces are causing pressure on the central portion. Physical stress on the spine from continual heavy loading, such as frequent lifting or carrying of heavy loads, is thought to contribute to disc herniation. Schmorl’s nodes are thought to develop during late adolescence and early adulthood while the vertebral discs are still elastic (Hilton et al 1976).” (Całość artykułu: http://www.archaeologicalplanningconsultancy.co.uk/mono/001/rep_bone_hum3e.html , punkt 3.5.5, zdjęcie: http://www.archaeologicalplanningconsultancy.co.uk/mono/001/rep_b_hump15.html)
Natomiast wg. radiologów, przyczyny guzków mogą być inne, jakkolwiek przeważnie związane są z przeciążeniem kręgosłupa. Na poniższym filmie pokazanych jest kilka kręgosłupów – np. z guzkiem na jednym poziomie, spowodowanym wypadkiem motocyklowym, albo z guzkami na wielu poziomach, spowodowanymi ciężką wieloletnią pracą, czy też chorobą Scheuermanna (http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Scheuermanna)
Ogólnie guzki Schmorl’a to wnikanie dysku w obszar kręgu, przypisywane słabości płytki granicznej kręgu i/lub przeciążeniu kręgosłupa.
Według opisów – występują bardzo często, i przeważnie są bezobjawowe, ale mogą świadczyć o przeciążaniu kręgosłupa, i mogą powodować objawy bólowe. Pacjent w takich przypadkach przeważnie nie potrafi wskazać dokładnie źródła bólu, i ból nie promieniuje do kończyn.
Co do dalszej części opisu:
nieco zwężona przestrzeń międzykręgowa L5/S1 – świadczy o częściowej dehydratacji dysku. w zależności od tego, w którą stronę dysk się wysunął, może powodować bóle, ale nie musi. Pokazało by to badanie rezonansem magnetycznym.Co do ostatniej części, czyli “okrągłe rozrzedzenie struktury kostnej..” – NIE MAM POJĘCIA co to jest, i nawet nie próbuję się wypowiadać za Lekarza w tym temacie. Nie wiem czy to groźne czy nie, i czy z pozostałymi objawami jest jakimś znanym syndromem chorobowym.
Podsumowując: przede wszystkim lekarz powinien zobaczyć zdjęcia a nie opis, a Ty powinieneś przedstawić mu swoją historię, opisać czy i jakie masz dolegliwości, jaki tryb życia prowadziłeś/prowadzisz (ciągłe noszenie czegoś ciężkiego?), itd. Dopiero wtedy można spodziewać się rzetelnej porady/odpowiedzi.
Na podstawie samego zamieszczonego lakonicznego opisu badania – nawet gdybym był lekarzem, nie zaryzykowałbym wydawania jakiejkolwiek opinii co do dalszej diagnostyki/postępowania (z wyłączeniem wzmianki o rozrzedzonej strukturze kostnej – to może być dość konkretna informacja, niestety poza moją obecną wiedzą), tym bardziej że z pisowni widać, że radiologowi opisującemu się dokądś spieszyło, więc mógł też pominąć kilka istotnych szczegółów.
Być może p. Doktor w wolnej chwili wypowie się w temacie.
Pozdrawiam
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.