Leczenie gorsetowe skoliozy

2711
skolioza gorset
skolioza gorset

Gorset jest tak zaprojektowany, aby w pewnym stopniu zatrzymać progresję skrzywienia, jednak nie zmniejszyć wartość skrzywienia czy wręcz wyleczyć skoliozy. Większość progresji skrzywień następuje podczas fazy wzrostu dziecka.

Po zakończeniu wzrostu, istnieje małe prawdopodobieństwo progresji skrzywienia. Skrzywienia, które mają tendencję do dalszego postępu deformacji po dojrzałości kostnej to najczęściej te, które są większe niż 50 stopni. Celem więc leczenia skoliozy jest osiągnąć wynik kliniczny, gdzie przy skrzywieniu poniżej 50 stopni występuje pełna dojrzałość szkieletu kostnego (zakończony jest wzrost). Gorset powinien być stosowany przez 23 godziny na dobę.

Kiedy nosić gorset w leczeniu skoliozy?

Oznacza to, że może być on zdejmowany do pływania i uprawiania sportu czy toalety. Gorset ma na celu jedynie spowolnić postęp skrzywienia u rozwijającego się dziecka. Nie ma sensu stosowania gorsetów u osób, które już szkieletowo starsze lub prawie dojrzałe. Gorset jest wykorzystywany tylko dla młodszych osób (np. dziewczynek w wieku 11 do 13 lat czy chłopców w wieku około 12 do 14 lat). Jeśli starsze dziecko ma skoliozę o wartości kątowej około 30 stopni i jest prawie dojrzałe, leczenie gorsetowe nie będzie wskazane.
Niestety, większość skolioz idiopatycznych nawet odpowiednio leczonych gorsetami, będzie ulegać dalszej progresji i wskazane będzie leczenie operacyjne. Stosowanie obciążającego dla młodej osoby leczenia gorsetowego również nie ma większego sensu w przypadku pacjentów, u których a priori występuje bardzo szybka progresja skoliozy lub stosunkowo duże skrzywienie na podstawie obserwacji którego lekarz przewiduje, że nieuchronne będzie i tak leczenie operacyjne. Brak akceptacji chorego do noszenia gorsetu przez 23 godziny na dobę, znaczące problemy z akceptacją sytuacji, poważniejsze komplikacje wśród rówieśników w szkole mogą być również przeciwwskazaniem do leczenia gorsetowego.