Objawy skoliozy

4158

Obraz chorobowy, zgłaszane dolegliwości i objawy są niecharakterystyczne. Istnieje kilka bardziej typowych objawów fizycznych, które mogą wskazywać na skoliozę idiopatyczną. Ból pleców, bez względu na rodzaj, nie jest zwykle uważany za objaw skoliozy.

Najczęstsze objawy skoliozy:

  • Jedno ramie jest ustawione wyżej niż drugie
  • Jedna łopatka wystaje więcej niż druga, lub jest ustawiona wyżej
  • Z jednej strony klatki piersiowej pojawia się wyraźny garb przy skłonie do przodu (garb piersiowy), z jednej strony w okolicy lędźwiowej pojawia się wyraźne uwypuklenie przy skłonie do przodu (wał lędźwiowy)

Wcięcia taliowe wydają się nierównomierne, to ostanie występuje także w przypadku nierównej długości kończyn dolnych, często nie wymagającej leczenia.
Ból nie jest typowym objawem skoliozy. Ból pleców u dziecka lub nastolatka, u którego w badaniu podejrzewa się skoliozę powinien skłaniać do poszukiwań innych współistniejących problemów czy schorzeń. Jeśli dziecko lub nastolatek ma bóle pleców i również ma zdiagnozowaną skoliozę, bardzo ważne jest by dowiedzieć się co jest przyczyną bólu pleców i czy nie powinno to wymagać leczenia.
Objawy neurologiczne również nie są charakterystyczne dla skoliozy, powinny tak jak w przypadku dolegliwości bólowych zmuszać do poszukiwania innej przyczyny.