Przyczyny skoliozy

3800

Skolioza może być spowodowana między innymi nieprawidłowym, wrodzonym defektem kostnym (na przykład wykształceniem tylko połowy kręgu), zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa, nierównym napięciem mięśni przykręgosłupowych spowodowanych porażeniem ale w większości przypadków przyczyna skoliozy faktycznie nie jest znana i jest wtedy określana jako skolioza idiopatyczna.

Chociaż istnieje wiele form skoliozy, cztery najczęściej spotykane to:

  • Wrodzone skoliozy. Jest to stosunkowo rzadka postać związana z wrodzonymi wadami kręgosłupa. U pacjentów z wrodzoną skoliozą często rozwija się deformacja już po urodzeniu.
  • Nerwowo-mięśniowe skoliozy. Mogą pojawić się ze względu na słabość mięśni kręgosłupa spowodowanych problemami neurologicznymi. Ta forma skoliozy jest szczególnie powszechna u chorych na dystrofię mięśniową lub porażenie mózgowe.
  • Skoliozy zwyrodnieniowe. Skolioza może również rozwijać w późniejszym okresie życia, gdy zwyrodniałe stawy międzykręgowe i krążki powodują niestabilność kręgosłupa. Skolioza ta nazywana jest czasem skoliozą dorosłych.
  • Skoliozy idiopatyczne. Zdecydowanie najczęstsza postać skoliozy, która rozwija się najczęściej u młodzieży w momencie skoku pokwitaniowego. Jej dokładna przyczyna nie została do tej pory odkryta, udowodniono jednak tło genetyczne.

Według obecnego stanu wiedzy i badań na temat skoliozy idiopatycznej, przyczyną nie są wszelkiego rodzaju aktywności sportowe, plecaki noszone na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, pozycja w której się śpi, różnice w długości kończyn dolnych, przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.